Przejdź do treści
Podpisanie umowy na realizację inwestycji "Heksagon – budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie" (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Heksagon – ruszyła historyczna inwestycja

20 kwietnia br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podpisało umowę na realizację inwestycji "Heksagon – budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie".

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12:30. Gościem honorowym była pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Po okolicznościowym wystąpieniu pani Marszałek nastąpiło podpisanie umowy o realizacji inwestycji pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a Przedsiębiorstwem Budowlano-Produkcyjnym Łęgprzem Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Lotnisko Rakowice-Czyżyny było niegdyś największym i najbardziej rozbudowanym lotniskiem w Polsce. W dwudziestoleciu międzywojennym jako jedno z kilku w kraju zostało ono wytypowane do modernizacji wg. nowoczesnej jak na tamte czasy koncepcji. W ramach tego projektu wybudowano 6 hangarów, które zaliczano do największych i najnowocześniejszych tego typu budowli na świecie! Pięć hangarów zbudowano dla stacjonującego na lotnisku Rakowice-Czyżyny 2 Pułku Lotniczego, a jeden dla PLL LOT.

Niestety, pod koniec wojny nadszedł moment tragiczny dla lotniska. W styczniu 45’ wycofujący się Niemcy wysadzili w powietrze większość zabudowań dokonując nieprawdopodobnych zniszczeń w infrastrukturze. Zachowały się jedynie fragmenty budowli, m.in. ściana zachodnia hangaru nr 5. Po wojnie odbudowano 2 hangary, w tym Hangar Główny, jednak na kolejną tego typu inwestycję trzeba było czekać kilkadziesiąt lat.

W 2022 roku Muzeum uzyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, a także nawiązało współpracę pod kątem inwestycji z Województwem Małopolskim. Dzięki wspólnym działaniom, wytrwałości i zdeterminowaniu udało się zrealizować lotnicze marzenie. Teraz możemy oficjalnie ogłosić: historyczny hangar nr 5 powróci na swoje miejsce! Dostanie nową rolę jako przestrzeń muzealna, w której pojawi się duża, interaktywna wystawa pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne” o roli i osiągnięciach lotnictwa cywilnego w Polsce.

To wyjątkowy dla naszego Muzeum dzień, który bez wątpienia przejdzie do historii – powiedział podczas wczorajszej uroczystości Dyrektor Muzeum, Tomasz Kosecki. – To także wspaniały prezent z okazji przypadającego na ten rok 60-lecia istnienia Muzeum.

Heksagon - budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - tablica (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

"Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne". Wystawa w Heksagonie.

Tematem planowanej wystawy jest szybownictwo i lotnictwo sportowe od lat 30. po lata 90. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów. Wystawa uzupełniona będzie didaskaliami w postaci instalacji scenograficznych, obiektów i ekspozytorów edukacyjnych, tablic i opisów – również w formie interaktywnej. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią.

Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W wyniku tego zabiegu uwaga zwiedzających skoncentruje się na unikatowych, odrestaurowanych szybowcach.

Nowy hangar muzealny ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem z siedzibą w Krakowie Łączny koszt budowy z obsługą oszacowano na 24,6 mln zł, z czego ponad 21,4 mln zł to środki pozyskane w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty pokryje Województwo Małopolskie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony