Przejdź do treści
Źródło artykułu

Granty przyznane młodym naukowcom

Ma zaledwie dwa i pół metra, a będzie mogła wzbić się na wysokość trzech kilometrów. CanSat Launcher – to niewielka rakieta skonstruowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Nad urządzeniami z dziedziny techniki rakietowej pracują też studenci z WAT. Prace nad ich projektami przyspieszą dzięki grantom – młodzi naukowcy dostali na nie sto tysięcy dolarów.

CanSat Launcher waży około dwudziestu pięciu kilogramów i ma długość 2,5 metra. Rakietę skonstruowali studenci z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. W przyszłym roku planują ją wystrzelić.

Celem projektu jest wyniesienie na wysokość co najmniej trzech kilometrów ośmiu pojemników badawczych o pojemności 0,33 litra każdy. Cansaty, bo tak je nazwano, mają opaść na ziemię na spadochronach. Co w nich będzie? Politechnika zamierza rozpisać konkurs, by zdecydować, co można zbadać przy użyciu wyniesionych w powietrze pojemników.

Obecnie warszawscy akademicy kończą prace nad napędem rakiety. Testy prototypowego silnika zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Być może jednak uda się przeprowadzić je znacznie szybciej. Sekcja uzyskała bowiem spore dofinansowanie badań.

Kilka dni temu koncern zbrojeniowy Raytheona poinformował, że w ramach swojego zaangażowania w projekt Tarczy Polski będzie pomagał finansowo polskim naukowcom, którzy zajmują się techniką rakietową. Amerykanie przekazali dwa granty, każdy w wysokości 50 tysięcy dolarów. Jeden trafił właśnie do Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Drugi otrzymali dwaj naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.

Nagrodzeni to sierż. pchor. Damian Frąszczak, student V roku Wydziału Cybernetyki, i por. Witold Bużantowicz, młody naukowiec z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa. Obaj prowadzą badania nad urządzeniami, które w przyszłości mogą trafić do zestawów rakietowych i być częścią nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. – Fundusze pozwolą im między innymi na publikację opracowań i prac naukowych oraz opłacenie staży zagranicznych związanych z rozwojem naukowym – mówi mjr Mariusz Chmielewski z Wydziału Cybernetyki WAT.

Podczas uroczystego przekazania grantów naukowcom z WAT prezes Raytheon International Thomas Vecchiolla zapowiedział, że wkrótce kolejni polscy inżynierowie mogą liczyć na wsparcie swoich projektów badawczo-rozwojowych.

Krzysztof Wilewski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony