Przejdź do treści
Godzina "W" na Górze Lotników (fot. Niebo bez granic)
Źródło artykułu

Godzina "W" na Górze Lotników

Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic" zaprasza 1 sierpnia 2022 r.  na symboliczną minutę wycia syreny upamiętniającej Powstanie Warszawskie na Górze Lotników – najwyższym naturalnym wzgórzu Warszawy.

Jak rok temu będą opowieści, rozmowy o różnych polskich sprawach no i bardzo przyjemny 300 m. wspólny marszo-spacer z Góry Lotników pod pomnik gdzie złożymy lotnikom kwiaty – zapowiada Filip Idzikowski.

W nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. o piaszczyste wzgórze rozbił się wielki płonący bombowiec B-24 Liberator KG-939A SAAF. Poległ w nim pilot z Południowej Afryki i dwóch strzelców z Wielkiej Brytanii.
Bohaterstwo 20-letnich chłopaków Hamiltona, Mayesa i Hudsona upamiętnia wzniesiony w 1977r. społecznie pomnik. Niebo bez granic opiekuje się miejscem pamięci od lat zapraszając na uroczystości rocznicowe coraz znamienitszych gości i Was – obywateli.

78. rocznica katastrofy już wkrótce – w niedzielę 14 sierpnia o 12:00. i Niebo bez granic będzie o tym informować.

1 sierpnia oprócz SYRENY opowiemy Wam o tym co będzie się działo i jaki możecie mieć swój własny wkład ponieważ uroczystości będą oddolne i społeczne ale międzynarodowe. To jest trudne i unikalne ale na tym polega właśnie wielka wartość tego projektu – mówi Filip Idzikowski.

Projekt rewitalizacji pomnika objęty jest patronatem honorowym Jej Ekscelencji Ambasador Republiki Południowej Afryki w RP.

Program akcji "Syreny z Góry Lotników":
16.00 – zbiórka pod pomnikiem i zapoznanie,
16.30 – zbiorowe zdobycie Góry Lotników! (110 mnpm, trasa 300 m;)
16.45 – opowieści o historii miejsca, pomnika i naszych planach,
17.00 – "Godzina W" – SYRENA na całą okolicę.
17.15 – OZNAKOWANIE Góry Lotników tablicą i podziwianie panoramy Warszawy z drabiny albo czegoś innego:).
17.30 – wspólne zejście pod pomnik,
17.45 – ZŁOŻENIE KWIATÓW pod Pomnikiem Lotników Alianckich,
18.00 – prezentacja super SPADOCHRONU lotniczego z MiG-29 i przymiarki jego zawieszenia nad aleją pomnikową przed uroczystościami.

Postaramy się zorganizować drabinę do podziwiania Warszawy a Wy pamiętajcie o białym lub czerwonym zniczu, kanapkach, czymś do picia i lornetce (już mamy). Jak będzie nas sporo to zrobimy zdjęcie na konkurs fotograficzny Muzeum Powstania Warszawskiego ze spadochronem i go wygramy – zachęca do udziału w wydarzeniu Filip Idzikowski.

Dojazd samochodem pod sam pomnik jest od ul. Wiązowskiej a piechotą lub rowerami dotrzeć można pięknymi ścieżkami i szlakiem PTTK z każdej strony.

Pomnik znajduje się na przedłużeniu ul. Głównej biegnącej od samych torów w Michalinie.
Zapraszamy serdecznie do ciekawego patriotyzmu, spotkania i fajnej wycieczki w plener.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony