Przejdź do treści
Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)
Źródło artykułu

Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową

17 marca 2023 r. odbyła się gala wręczenia nagród konkursu na najlepszą pracę dyplomową, którego organizatorem były PLL LOT. Na wyróżnionych czekało wiele atrakcyjnych nagród, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali 3-miesięczne płatne staże pod skrzydłami LOT-u, nagrodę pieniężną oraz bilety lotnicze. To już druga edycja inicjatywy, której celem jest propagowanie wiedzy o lotnictwie wśród uczelni wyższych i wyróżnienie najzdolniejszych studentów pasjonujących się awiacją.

LOT po raz drugi raz zaprosił do udziału w zmaganiach absolwentów wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych studiów I oraz II stopnia, a także studiów podyplomowych. Konkurs skierowany był do autorów prac, których tematyka obejmowała  zagadnienia związane z lotnictwem pasażerskim oraz cargo. Prace można było zgłaszać do końca września 2022 r. Kapituła konkursu składała się z przedstawicieli uczelni wyższych: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Uczelni Łazarskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Bankowej.

Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)4

Eksperci oceniali poziom prac konkursowych m.in. pod kątem oryginalności, stopnia trudności podejmowanej tematyki zagadnień ekologii, innowacji i digitalizacji biznesu lotniczego, a także poprawności zastosowanych metod badawczych. Dla kapituły ważna była również aktualność podejmowanej problematyki, w tym uwzględnienie bieżącej sytuacji w branży lotniczej oraz możliwość zastosowania wyników pracy w praktyce biznesowej.

Cieszę się, że po raz drugi mogliśmy wyróżnić absolwentów polskich uczelni pasjonujących się lotnictwem. Współpraca ze środowiskiem uczelni wyższych jest dla nas niezwykle ważna, tworząc przestrzeń do popularyzacji wiedzy o lotnictwie. Inicjatywa konkursu stwarza perspektywy dotarcia do najzdolniejszych studentów, którzy już wkrótce rozpoczną poszukiwania pierwszego miejsca pracy. To dla nas świetna okazja, by promować naszą polską firmę, która posiada niezwykle rozwojowy, międzynarodowy zasięg – mówi Michał Fijoł, Członek Zarządu ds. handlowych PLL LOT.

Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)2

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się Politechnika Rzeszowska – to właśnie studenci tej uczelni otrzymali dwie główne nagrody, a promotorem obu opracowań był prof. Andrzej Majka. Zwyciężczynią w kategorii prac magisterskich została Aleksandra Pasik, z pracą „Concept of curved precision approach based on GLS and its influence on flight and airspace efficiency" (Koncepcja precyzyjnego podejścia po łuku w oparciu o GLS oraz jej wpływ na efektywność lotu i przestrzeni powietrznej). Jak uzasadniła kapituła, praca spełniła najwyższe standardy pod względem merytoryki i jakości przeprowadzonych badań. Skupiła się także na rozwiązaniach problemu niekorzystnego oddziaływania na środowisko faz startu i lądowania samolotów. Autorka opracowała projekt dotyczący ukształtowanie trajektorii lotu w fazie podejścia końcowego, co – jak udowodniła – ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa i redukcję emisji.

Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)3

W kategorii prac inżynierskich najlepszy okazał się Dawid Wirtek, z pracą „Analiza możliwości poprawy charakterystyk operacyjnych samolotu w fazie podejścia do lądowania". Opracowanie spełniło najwyższe standardy jakościowe oraz skupiło się na niezwykle istotnej kwestii dotyczącej efektywności operacji lotniczych. Wpisało się też w jedno z priorytetowych działań dla rozwoju branży lotniczej – zmniejszenie jej wpływu na środowisko naturalne.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom konkursu, którzy już wkrótce rozpoczną 3-miesięczny staż w naszej firmie. Być może będzie to początkiem znacznie dłuższej podróży pod skrzydłami PLL LOT. Warto nadmienić, że perspektywa stażu w naszej firmie cieszy się ogromną popularnością – w 2022 roku otrzymaliśmy ponad 700 aplikacji, czyli 30 osób na jedno miejsce. PLL LOT zatrudnia wyłącznie najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, stwarzając dobre i stabilne miejsce do rozwoju oraz możliwości pielęgnowania swoich pasji – dodaje Michał Fijoł

Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)5
Finał II edycji konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową (fot. PLL LOT)6
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony