Przejdź do treści
Źródło artykułu

Film "Bocian nad Tatrami" - premiera on-line

Wyczyn, którego dokonali Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń, startując z lotniska w Nowym Targu 5 listopada 1966 roku, do dziś pozostaje wybitnym osiągnięciem w dziedzinie szybownictwa na skalę światową i… jest niestety nieco zapomniany. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiego grona miłośników historii lotnictwa i szybownictwa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na internetową premierę filmu “Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu.”

Narracja jednego z bohaterów tamtego wydarzenia – ppłk. pil. instruktora Jana Tarczonia przenosi do dnia, w którym wraz ze Stanisławem Józefczakiem, na szybowcu „Bocian”, korzystając z „fali tatrzańskiej” wznieśli się na niebotyczny pułap. Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Te osiągnięcia były najlepszymi wynikami na świecie przez dziesiątki lat, a do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, realizując swoją misję zachowywania i upowszechniania historii lotnictwa upowszechniło ten film i ma nadzieję, że ta filmowa opowieść dostarczy zarówno emocji, jak i rzuci nowe światło na arcyciekawą dziedzinę lotnictwa, jaką jest szybownictwo, a jednocześnie stanie się cennym źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników historii lotnictwa.

Premiera już w niedzielę, 3 grudnia 2023 o godzinie 14:00. 

Link do premiery: 

Bocian nad Tatrami

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony