Festiwal Nauki 2019 w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej
W dniach 23-26 września br. w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej już po raz kolejny odbędzie się Festiwal Nauki – Warszawa 2019. To już XXIII edycja tego prestiżowego wydarzenia popularyzującego dokonania polskiej nauki.
W tym roku WIML przygotował 7 lekcji festiwalowych przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Podczas tych zajęć nadarzy się niepowtarzalna okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem wirówki przeciążeniowej – symulatora lotu, czy wizyta w niezwykłej pracowni nocnego widzenia. Na uwagę zasługują również lekcje zaplanowane w Zakładzie Badań Symulatorowych, Szkolenia i Treningu Lotniczo-Lekarskiego na Komorach Niskich Ciśnień oraz w Zakładzie Psychologii Lotniczej WIML.
Każde ze spotkań będzie miało charakter poznawczy, dający możliwość zrozumienia specyfiki badań prowadzonych w naszym Instytucie.
Organizatorzy XXIII Festiwalu Nauki – Warszawa 2019 zapraszają do udziału w wielu atrakcjach przygotowanych w ramach ww. wydarzenia.
Lekcje festiwalowe w WIML:
Jak technika i medycyna pomaga pilotom? Wirówka przeciążeniowa.
Współczesne samoloty wojskowe wymagają od pilota szczególnych predyspozycji zdrowotnych i wytrzymałościowych. Podczas wykonywania misji bojowych i treningowych organizm pilota poddawany jest oddziaływaniu różnych czynników obciążających. Działania takie niosą ryzyko utraty zdrowia, życia lub bardzo drogiego samolotu. W celu zminimalizowania tych zagrożeń piloci muszą być cyklicznie badani i szkoleni na symulatorach w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Jednym z takich urządzeń jest wirówka przeciążeniowa - symulator szkoleniowy, który umożliwia wszechstronne odwzorowanie warunków występujących podczas misji lotniczych, a trening w niej pozwala na podniesienie tolerancji przeciążeń, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powyższych zagrożeń. A w myśl starej wojskowej maksymy ,,im więcej potu wylanego na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju”.
25 września 2019 r., godz. 12:00, Prowadzący: dr n. med. Krzysztof Kowalczuk.
Komorą na Mount Everest. Komory Niskich Ciśnień.
Podczas tej lekcji uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat zmian ciśnienia barometrycznego wraz ze wzrostem wysokości n.p.m., oraz z towarzyszącymi zmianami innych parametrów( temperatura, wilgotność powietrza). Omówiony zostanie także wpływ tych zmian na organizm człowieka. W dalszej części wycieczki nastąpi prezentacja symulatorów obniżonego ciśnienia barometrycznego, nagłej dekompresji wraz z wyjaśnieniem, jakie badania i szkolenia wykonywane są dla pilotów. Zostanie także omówiony sposób zabezpieczenia pilotów i pasażerów przed skutkami obniżonego ciśnienia barometrycznego wraz z prezentacją wysokościowego ubioru kompensacyjnego.
23 września 2019 r., godz. 10:00 i 25 września 2019 r., godz. 11.00, Prowadzący: ppłk lek. Dariusz Rękawik.
Dlaczego w nocy jest ciemno i w jaki sposób Albert Einstein poprawił sprawność naszego wzroku.
Niska sprawność ludzkiego wzroku w warunkach nocnych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nocnych misji lotniczych. Celem warsztatu jest wyjaśnienie uczestnikom Festiwalu Nauki dlaczego w nocy jest ciemno oraz zaprezentowanie osiągnięć techniki, które wspomagają widzenie człowieka w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Uczestnicy będą mieli okazję zrozumieć jak działa narząd wzroku, noktowizor oraz na czym polega i gdzie znalazło zastosowanie zjawisko fotoelektryczne. Uczestnicy wcielą się w rolę pilota i na własne oczy przekonają się, jak wygląda świat nocą po założeniu gogli noktowizyjnych. Zobaczą, jak przy różnych efektach świetlnych wygląda nocą pas startowy lotniska, miasto oraz teren niezabudowany.
23 września 2019 r., godz. 9:00 i 26 września 2019 r., godz. 9:00, Prowadzący: mjr dr inż. Rafał Lewkowicz.
Kokpit symulatora (fot. WIML)
Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?
Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.
Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.
23 wrzesień 2019 r., godz. 13:00 i 25 września 2019 r., godz. 13:00, Prowadzący: dr Piotr Zieliński, dr Marcin Biernacki.
Więcej informacji na stronach: www.wiml.waw.pl, www.festiwalnauki.edu.pl
Komentarze