Europejskie Sympozjum Spadochronowe - pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie

Europejskie Sympozjum Spadochronowe

W dniach 5-7 marca 2020 w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy odbyło się Europejskie Sympozjum Spadochronowe będące kontynuacją dwóch wydarzeń z lat 2018-2019. W tym roku Sympozjum odwiedziło 330 osób! Jest to świetna alternatywa dla osób, które chciałyby poszerzać swoją wiedzę i rozeznać się w bieżących realiach rynkowych, a nie chcą wybierać się aż do USA na podobne wydarzenie, czyli Sympozjum PIA (Parachute Industry Association).

W związku z tym, że PIA odbywa się raz na dwa lata, organizatorzy postanowili pójść podobnym tropem i “obsadzić” te lata, w których w Stanach Zjednoczonych nie ma konferencji. “Rozwój technologii, owszem, jest szybki, ale raczej nie tak, żeby co roku móc prezentować przełomowe wynalazki czy istotne zmiany w sporcie.” - mówi Arkadiusz “Maya” Majewski, organizator Sympozjum. W ramach patronatu medialnego udało nam się nie tylko odwiedzić Sympozjum, ale również zajrzeć za kulisy organizacji tego wydarzenia.

Dzień pierwszy rozpoczął się od transmitowanej na żywo prezentacji Billa Bootha, legendy spadochroniarstwa: wynalazcy takich rozwiązań jak RSL, system trzech kółek czy drag tandemowy. Bill nie mógł wziąć udziału z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię COVID-19, jednak zarówno technicy po stronie UPT, jak i po stronie organizatorów stanęli na wysokości zadania. Niektórzy uczestnicy będący w tyle sali nawet nie zorientowali się, że Billa nie ma osobiście!


Po pierwszej przerwie kawowej uczestnicy mogli zdecydować, czy chcą wziąć udział w ścieżce ogólnej dla wszystkich skoczków, czy przenieść się do innej sali, gdzie odbywała się ścieżka instruktorska. Bram Clement, wyjątkowo znany na całym świecie instruktor mający +4000 skoków AFF, a +16 000 skoków ogółem opowiadał o sytuacjach niebezpiecznych w skokach ze Studentami. Instruktorzy mieli też okazję wysłuchać “drugiej strony”, czyli Heleny Skiby, która pokazała wyniki jej badań naukowych związanych z porzucaniem spadochroniarstwa po skończonym kursie AFF. Helena ukończyła swój kurs 2 lata wcześniej, miała więc również sporo swoich własnych przemyśleń na temat tego, co można zrobić, by wspierać Studentów w ich rozwoju. Była również prezentacja przedstawicieli PKBWL - Pana Wiesława Wojtasiaka oraz Pana Andrzeja Pussaka. Trochę statystyki, trochę omówienia wypadków z ubiegłego roku oraz informacje o tym, co powinien zawierać poprawny raport ze zdarzenia, aby był wartościowy dla innych.

Podczas głównej ścieżki tematycznej uczestnicy wysłuchali świetnego wykładu Alberta Berchtolda z Performance Designs, który opowiadał o prawidłowym doborze czaszy spadochronowej. Ciekawą prezentację miał również Paul-Henry de Baère na temat cywilnych skoków HALO (High Altitude Low Opening), czy też Piotr Bereda o mądrym podejściu do skoków BASE.


Podczas przerw kawowych uczestnicy Sympozjum też mieli co robić. Obszar sponsorski był rzeczywiście bardzo bogaty, a marki wystawiające się podczas wydarzenia należą do światowej czołówki producentów w tej branży. Polskę odwiedzili chociażby Dekunu, Icarus World, Vigil, Cypres, SWS, Skylark czy Performance Designs. Również polski rynek nie zawiódł. Można było porozmawiać z przedstawicielami GoPro, Flyspot, Deem Flywear, Wingstore czy Paragela. Dla uczestników z różnych jednostek wojskowych wystawione były również firmy z ofertą dedykowaną dla wojska np. AirSafe, Air-Pol czy LOT G7.

Dzień drugi zaczął się od bardzo ciekawej prezentacji Brenta Chandlera z Dekunu, który opowiedział o tym, jak szczegółowe dane o każdym skoku może podnosić bezpieczeństwo nie tylko pojedynczego skoczka, ale całych grup. Wysłuchaliśmy również prezentacji Daniela Ossio, który opowiadał o skokach w wingsuicie w formacji z samolotem (AWS = Aircraft Wingsuit Skydiving). Kilka niezapomnianych historii skoczków, których ocalił automat opowiedział Willy Boeykens z Vigila, natomiast Kuba Langowski podzielił się filmami, których nie sposób znaleźć w internecie z uwagi na niebezpieczne sytuacje, którymi nikt nie chce się chwalić. Chyba że sytuacje te poddawane są analizie w celu uchronienia innych przed podobnymi zdarzeniami. Dzień zakończył się na ścieżce ogólnej prezentacją Tomasza Kozłowskiego na temat planowanego projektu “Jump for the Planet”, czyli skoku z 45 000 metrów, połączonego globalną akcją zbiórki pieniędzy na mobilne domy zbudowane z kontenerów morskich, które zostaną przekazane ofiarom zmian klimatycznych. Trzymamy kciuki!


Drugiego dnia odbywała się również ścieżka tandemowa dla osób wykonujących zawodowo skoki w tandemie, gdzie Tom Noonan z UPT podzielił się swoją wiedzą podczas dwóch interesujących prezentacji, Frank Carreras przedstawił analizę śmiertelnych wypadków tandemowych ze świata, a Dariusz Banaszkiewicz ze Skydive Warszawa omówił swoje doświadczenie w skokach z osobami niepełnosprawnymi. Ścieżka Riggerska, czyli przeznaczona dla mechaników samochodowych, została poprowadzona przez Franka Carrerasa z AirCrew z Niemiec.

Trzeci dzień organizatorzy nazwali “Ogólnopolskim Dniem Bezpieczeństwa” ponieważ wszystkie wykłady były związane z poprawianiem bezpieczeństwa na strefach spadochronowych oraz ujednolicaniu standardów. Prezentacja, która otwierała dzień była faktycznie warta wstania wcześnie w sobotę. Tomasz Witkowski, Dyrektor Aeroklubu Warszawskiego, omówił dwa zdarzenia spadochronowe z udziałem samolotu: incydenty z 2018 roku oraz 2019. Ciekawą i zaskakującą prezentację miał również Sebastian Dratwa ze Sky Campu, który jest zarówno skoczkiem jak i pilotem. Tytuł prezentacji był niepozorny “Tajemnice wyrzutu, kolejności wyjścia i separacji”, jednak kryła się za tym bardzo szczegółowa analiza wraz z szeregiem wyliczeń matematycznych. Sebastian podkreślał również, że tematy, które mogą być czasem oczywiste warto odświeżać i ponownie analizować, ponieważ sport spadochronowy bardzo szybko się rozwija.


Koniec wydarzenia zwieńczyła debata społeczna na temat rosnącej popularności skoków spadochronowych. Poprowadziła ją znana dziennikarka, Aleksandra Kutz, a jej gośćmi byli: Krzysztof “Diablo” Włodarczyk, Tatiana Mindewicz-Puacz, Sławek Hesja Krajewski, Tomasz Czerwiński, Arek “Maya” Majewski oraz Marta Molińska. Zaraz po debacie odbył się pokaz fotografii lotniczej z niezwykłymi zdjęciami Hesji. Warto było zostać do samego końca!

Organizatorzy Europejskiego Sympozjum Spadochronowego - Szkoła Spadochronowa LOT G7 oraz Sky Camp - mieli sporo szczęścia, wydarzenie zakończyło się 2 dni przed ogólnopolskim odwołaniem imprez masowych. Bardzo nas to cieszy, tym bardziej, że wychodząc z hotelu słyszeliśmy mnóstwo entuzjastycznych głosów, zatem nasze wrażenie nie były odosobnione.

Źródło: skycamp.pl
comments powered by Disqus