Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ekipa programu "Było... nie minęło" w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa

W niedzielę, 30 kwietnia 2023 r. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego gościł redaktora Adama Sikorskiego, autora programu "Było... nie minęło – Kronika Zwiadowców historii" z ekipą tv wraz z Lesławem Wilkiem z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie i Januszem Kubitem, autorem publikacji "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939".

Odwiedziny klubowej Sali Historii i Tradycji, były pokłosiem rozmowy sekretarza klubu z P. Lesławem Wilkiem. Na wieść o planowanym nagraniu w Krośnie kolejnego odcinka programu przez red. Adama Sikorskiego, sekretarz KKSL Zygmunt Bąk zaproponował wzbogacenie nagrania ujęciami zbiorów zgromadzonych w krośnieńskim KSL. Propozycja ta, dzięki wsparciu P. Lesława Wilka zyskała aprobatę red. Adama Sikorskiego.

Sala Historii i Tradycji Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (fot. kkslkrosno.pl)

Co się tyczy głównego tematu odcinka programu, uchylę rąbka tajemnicy. Rzecz dotyczy, planów Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w porozumieniu z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie wykorzystania budynku jadalni i sali gimnastycznej b. Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, przy ul. Żwirki i Wigury w sąsiedztwie ronda Dywizjonu 303.

Budynek jadalni i sali gimnastycznej b. Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, przy ul. Żwirki i Wigury w sąsiedztwie ronda Dywizjonu 303 (fot. Zygmunt Bąk)

Budynek nr 3, jako jeden z Grupy I zabudowań lotniska SPLdM w Krośnie wzniesiony został w latach 1937-1938 na planie dwóch prostokątów połączonych krótszymi bokami. Większy mieścił niegdyś jadalnię i salę gimnastyczną, mniejszy zaś – parterową kuchnię. O żelbetowej konstrukcji szkieletowej, odpornej na wybuchy bomb m.in. dzięki lekkim i przeszkolonym ścianom zewnętrznym z cegły. W 1957 roku budynek ten znalazł się w posiadaniu Lotniczych Zakładów Naprawczych Aeroklubu PRL, z lokalizacją Centralnej Składnicy Materiałów Technicznych Aeroklubu Polskiego.

Mimo wieloletniego braku użytkownika budynek dawnej stołówki i sali widowiskowej znajduje się w dobrym stanie technicznym. Uchwałą RM Krosna Nr XVIII/572/20 z dnia 28 lutego 2020 r. nieruchomość ta, stanowiąca własność Gminy Krosno, jako darowizna została przekazana Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (od 30.11.2022 r. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych) w Krośnie. Dnia 15 lutego 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego pod numerem A-1444.

Po dokonanym nagraniu pod budynkiem jadalni i sali gimnastycznej b. Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich oraz ujęć z wieży kontroli lotów spółki Lotnisko-Krosno i udzielonego wywiadu przez prezes P. Katarzyną Bęben ekipa tv udała się do siedziby Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Sala Historii i Tradycji Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (fot. kkslkrosno.pl)

Przybyłych Gości, w klubowej Sali Historii i Tradycji powitali członkowie Zarządu KKSL - Andrzej Ulanowski, Grzegorz Wiśniowski i Zygmunt Bąk.

Autorowi programu „Było,…nie minęło – Kronika Zwiadowców historii” red. Sikorskiemu, sekretarz klubu w imieniu zarządu wręczył Dyplom KKSL, jako dowód uznania za wieloletnie poszukiwanie i dokumentowanie postaci oraz śladów pamięci walk i tradycji oręża polskiego, które odegrały znacząca rolę na przestrzeni wieków w historii Polski.

Zostało to uwiecznione na taśmie filmowej, jak też zbiory zgromadzone w klubowej Sali Historii i Tradycji. Przewidywana emisja programu w TVP Historia pod koniec m-ca maja br.  

Relację zdał: Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony