Dzień Podchorążego w Szkole Orląt w Dęblinie
Od 85 lat podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, pomni tradycji kadetów Szkoły Rycerskiej w Warszawie, uroczyście obchodzą swoje Święto. Wiąże się ono z wybuchem powstania listopadowego w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Dzielni podchorążowie w duchu patriotyzmu, umiłowania ojczyzny oraz walki o niepodległość Królestwa Polskiego, zawiązali tajne stowarzyszenie z zamiarem wywołania powstania.
W czasie nocy listopadowej dwustu podchorążych ruszyło przez ciemne ulice Warszawy.
Po szturmie na Belweder, skierowali się do centrum miasta - do Arsenału, gdzie przechowywano broń. Gdy weszli w Nowy Świat, powitała ich cisza – „Polacy, do broni!" - zaczęli wołać. W odpowiedzi usłyszeli trzask zamykanych okiennic. Na wezwanie jednak odpowiedziało kilka tysięcy warszawian i Arsenał został zdobyty. Rankiem książę Konstanty wycofał wierne sobie oddziały za miasto. Warszawa była w rękach powstańców.
Dzień 29 listopada jest bliski każdemu podchorążemu, czy to z Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, jak i podchorążemu z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Coroczne świętowanie rozpoczyna się uroczystym capstrzykiem, w czasie którego na czas obchodów Dnia Podchorążego uroczystym ordonansem przekazywana jest władza w Szkole Honorowemu Rektorowi-Komendantowi. Jako symbol wyróżnienia honorowa władza zakłada pagony wzorowane na czasy powstańcze. Ponadto, przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt pełniona jest watra honorowa w historycznych strojach.
Wraz z końcem oficjalnej części rozpoczynają się otrzęsiny najmłodszego rocznika, a tym samych przyjęcie ich do braci podchorążackiej. Jednakże, najbardziej oczekiwanym punktem dnia jest coroczna Biesiada Lotnicza, w czasie której kadra dowódcza, honorowa władza oraz cały stan osobowy podchorążych wspólnie świętują ten ważny dzień. Dzięki uprzejmości i ogromnej odwadze na biesiadzie goszczą u nas koleżanki z zaprzyjaźnionych uczelni lubelskich. Jest to niecodzienna impreza, w związku z tym staramy się aby szeroko rozumiana logistyka była na najwyższym poziomie, a nagrodą za nasze starania jest coroczna wysoka frekwencja koleżanek studentek.
Finalnym punktem obchodów Dnia Podchorążego jest uroczysty bal, na którym swoją obecnością zaszczycają nas najważniejsi dowódcy z Sił Powietrznych, liczni i hojni sponsorzy oraz koleżanki i koledzy z innych uczelni wojskowych. Zabawę do białego rana umila pokaz sztucznych ogni (przy muzyce z kultowego filmu „Top Gun”), jak i śpiewany chóralnie przez wszystkich podchorążych „Marsz lotnika”.
„Lotnik, skrzydlaty władca świata bez granic…”
Capstrzyk, biesiada oraz bal tworzą niezapomniany klimat jaki można spotkać tylko w „Gnieździe Orląt”, gdzie pamięć o bohaterstwie podchorążych Szkoły Rycerskiej corocznie jest odświeżana i każdy z niecierpliwością czeka na kolejny rok, kolejną rocznicę. A obecny rok przynosi już 180 rocznicę tych wydarzeń.
PLAN PRZEDSIĘWZIĘĆ Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO znajduje się na stronie WSOSP.
Samorząd Studencki Podchorążych
Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych
Komentarze