Przejdź do treści
Akcja ratunkowa TORP - 20.11.2022 (fot. M. Gąsienica Fronek)
Źródło artykułu

Dwie akcje ratunkowe w Tatrach z udziałem śmigłowców W-3 "Sokół" TOPR i LZPR 18

W tym tygodniu ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dwukrotnie ratowali życie turystów, którzy wybrali się w Tatry.

Dwanaście godzin trwała wyprawa w dniu 20 listopada po dwóch turystów, którzy utknęli w masywie Niżnich Rysów. Turyści wchodząc na Niżnie Rysy zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. 

W trudnych warunkach atmosferycznych oraz porywistym wietrze śmigłowcem W-3 "Sokół" w miejsce zdarzenia udało się  przetransportować 8 ratowników. Kolejnych zaś na Bule pod Rysami. Ratownicy po dotarciu do poszkodowanych z powodu braku możliwości podebrania ich przez śmigłowiec opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili do Schroniska nad Morskim Okiem.

Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i prowadzona była w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Udział w niej wzięło 16 ratowników.

Akcja ratunkowa TORP - 20.11.2022 (fot. P. Wójcik)

Akcja ratunkowa TORP - 20.11.2022 (fot. P. Wójcik)

Z kolei 23 listopada o godz. 10:32 do TOPR zadzwonił turysta, który samotnie wybrał się na Rysy. W trakcie podejścia poruszając się po śladach na śniegu, zszedł ze szlaku i wszedł aż na wierzchołek Niżnich Rysów. Dopiero tam zorientował się, że pobłądził i wobec słabego przygotowania i nieznajomości terenu poprosił o pomoc.

Ratownicy z pomocą wojskowego śmigłowca W-3 "Sokół" z Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 18 próbowali dolecieć na miejsce, jednak zalegająca w okolicy wierzchołka gęsta mgła, uniemożliwiła szybką ewakuację turysty.

Wobec tego dwóch ratowników zostało dowiezionych na Bulę pod Rysami, skąd pieszo dotarli do turysty i z pomocą liny sprowadzili go bezpiecznie z powrotem. Dalej ratownicy i ratowany wojskowym śmigłowcem zostali przetransportowani do Zakopanego.

Akcja ratunkowa TORP - 23.11.2022 (fot. G.Kubicki, TOPR)

Akcja ratunkowa TORP - 23.11.2022 (fot. G.Kubicki, TOPR)

W Tatrach po ostatnich opadach śniegu panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Skały przykryte są cienką warstwa śniegu i lodu, a poruszanie się w takim terenie wymaga dużych umiejętności. Ponadto od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Przed wyruszeniem w góry TOPR zachęca do zapoznania się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzenia aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony