Zakończono szkolenie lotnicze w obu Bazach Lotnictwa Szkolnego
W 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego zakończyło się praktyczne szkolenie podchorążych IV i V roku Lotniczej Akademii Wojskowej. Szkolenie trwało od marca do listopada, a młodzi adepci lotnictwa spędzili w powietrzu blisko 3000 godzin.
Część z nich po pomyślnym zdaniu egzaminów praktycznych oraz uzyskaniu patentu oficerskiego, po uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski zasili szeregi eskadr lotniczych w całej Polsce. Młodsi koledzy będą natomiast kontynuować szkolenie w Dęblinie i Radomiu, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłej służby w jednostkach Wojska Polskiego.
– Niezależnie od pory roku oraz konieczności realizacji zadań wynikających z bieżącej działalności, zarówno personel latający jak i naziemny 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego największy nacisk kładzie na perfekcyjne wyszkolenie kolejnych pokoleń pilotów na potrzeby polskich Sił Zbrojnych – mówi Kuna Kuna, rzecznik prasowy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.
Zakończyło się również szkolenie podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej na śmigłowcach PZL SW-4 "Puszczyk" i Mi-2 w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego.
Od marca do końca października młodzi piloci spędzili w powietrzu ponad 2000 godzin, z czego ponad 300 stanowiły loty koszące. Ich specyfiką jest niski (10-50 m) przelot nad powierzchnią ziemi, a także wykorzystywanie maskujących elementów terenu, czy lądowania w terenie przygodnym.
– Po zakończonym szkoleniu praktycznym podchorążowie dostają swoje pierwsze przydziały służbowe w jednostkach lotniczych w całej Polsce, gdzie dalej rozwijają swoje umiejętności pilotażowe. Kadra instruktorska zaś wykorzystuje zimowe miesiące na zaawansowane szkolenie, m.in. z wykorzystaniem urządzeń nocnego widzenia NVG – mówi por. Marlena Kuna, p.o. rzecznika prasowego Dowództwa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
Komentarze