Przejdź do treści
W-3 Sokół SAR na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (fot. TADO AVIATION PHOTO, wmazurkiewicz.pl)

Dwa uroczyste loty pożegnalne w Mińsku Mazowieckim

W poniedziałek, 30 stycznia br., na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego im ppłk pil. Jana Zumbacha w Mińsku Mazowieckim  odbyły się dwa uroczyste loty pożegnalne pilotów mających ogromny wkład w powstanie i rozwój Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR w Polsce. Śmigłowcem W-3 Sokół polecieli ppłk pil. Mariusz Tracz-Sala i ppłk pil. Aleksander Czarnuszko.

Ppłk pil. Mariusz Tracz-Sala swoją karierę rozpoczął jako żołnierz zawodowej służby wojskowej w 1998 roku, obejmując stanowisko pilota w 45 Lotniczej Eskadrze Doświadczalnej. W 1999 roku objął stanowisko pilota oblatywacza w 23 Lotniczej Eskadrze Specjalnej w Dęblinie. W 2002 roku został starszym instruktorem w dęblińskim 1. Ośrodku Szkolenia Lotniczego. W 2005 roku dołączył do 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, a trzy lata później objął stanowisko dowódcy załogi w 2. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej. W 2013 roku został zastępcą dowódcy 2. GPR i szefem wyszkolenia, pełniąc tę funkcję do 2017 roku, kiedy to otrzymał awans na specjalistę oddziału w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. B. Kwiatkowskiego. Od 2018 roku pełnił funkcję specjalisty Wydziału Ratownictwa DO RSZ, a od 2020 roku, do dnia dzisiejszego był szefem Wydziału Ratownictwa DO RSZ.

Ppłk pil. Mariusz Tracz-Sala - symboliczne pożegnanie ze śmigłowcem W-3 Sokół (fot. TADO AVIATION PHOTO, wmazurkiewicz.pl)

Ppłk pil. Mariusz Tracz-Sala - symboliczne pożegnanie ze śmigłowcem W-3 Sokół (fot. TADO AVIATION PHOTO, wmazurkiewicz.pl)

Ppłk pil. Aleksander Czarnuszko karierę rozpoczął w roku 2003, jako żołnierz zawodowej służby wojskowej, obejmując stanowisko pilota w 3 Eskadrze Lotnictwa Transportowego-Łącznikowego we Wrocławiu. Służył w niej do 2008 roku, kiedy to objął stanowisko starszego pilota w 3 Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Kraków. W 2012 roku pełnił funkcję dowódcy klucza lotniczego, a w 2018 roku, jako zastępca dowódcy grupy - szef szkolenia zakończył służbę w 3 Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Kraków i przeszedł na stanowisko dowódcy w 1. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Świdwin. W 2022 roku objął stanowisko szefa pionu - starszego inspektora bezpieczeństwa lotów w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, służąc tam do dnia dzisiejszego.

Ppłk pil. Aleksander Czarnuszko - symboliczne pożegnanie ze śmigłowcem W-3 Sokół (fot. TADO AVIATION PHOTO, wmazurkiewicz.pl)

Ppłk pil. Aleksander Czarnuszko - symboliczne pożegnanie ze śmigłowcem W-3 Sokół (fot. TADO AVIATION PHOTO, wmazurkiewicz.pl)

Mariuszu, Olku, Wasze pożegnanie z mundurem to niepowetowana strata dla Wojska Polskiego, całej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR i tworzących ją ludzi. Wasza pasja i oddanie służbie i lotnictwu będą dla nas na zawsze wzorem do naśladowania. Dziękujemy za Waszą wieloletnią służbę, za każdy dzień wspólnej pracy z Wami, za wszystkie Wasze poświęcenia, zaufanie, zaangażowanie, za wszystkie loty i misje szkoleniowe i ratownicze i za każdą minutę spędzoną w powietrzu. Życzymy Wam samych sukcesów i pamiętajcie, że nasze drzwi będą dla Was zawsze otwarte – żegnali dwóch pilotów koledzy ze Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony