Przejdź do treści
Źródło artykułu

Drugie warsztaty "Just Culture" dla prokuratorów z Polski i krajów bałtyckich

„Just Culture”, czyli Kultura Sprawiedliwego Traktowania w procedurze raportowania zdarzeń w lotnictwie cywilnym była tematem zakończonych dziś warsztatów dla prokuratorów. To już drugie warsztaty prawne poświęcone tej tematyce organizowane w Polsce. Organizatorem spotkania był Urząd Lotnictwa Cywilnego we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

W trwających od 21 do 22 maja 2014 roku warsztatach udział wzięli zarówno polscy prokuratorzy, w tym m.in. przedstawiciele Prokuratury Generalnej oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jak i przedstawiciele organów ścigania z krajów bałtyckich. W spotkaniu uczestniczyli także specjaliści Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Na specjalne zaproszenie Prezesa Piotra Ołowskiego jednym z prelegentów był Pan Roderick van Dam – Przewodniczący Zespołu Zadaniowego EUROCONTROL ds. „Just Culture”, oraz inni wiodący w tej dziedzinie zagraniczni eksperci, m. in. Pan Fred Bijslama, Szef Prokuratury portu lotniczego Schiphol koło Amsterdamu oraz Pan Ian Weston, były prokurator dozoru lotniczego w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem zorganizowania warsztatów było przybliżenie prokuratorom tematyki „Just Culture” oraz jej praktycznych zastosowań. Uczestnicy warsztatów mieli wyjątkową okazję nie tylko do tego, by zapoznać się szczegółowo z podejściem do pojęcia „Just Culture” w różnych krajach, ale także do wysłuchania doświadczeń przedstawicieli organów ścigania m.in. z Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Prezes Ołowski otwierając warsztaty podkreślił, że wiedza i doświadczenie prokuratorów w połączeniu ze znajomością koncepcji „Just Culture” zdobytą podczas warsztatów z pewnością pomogą w wypracowaniu najlepszych rozwiązań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym w Polsce. „Urząd dostrzega potrzebę pogłębiania wiedzy organów ścigania o kulturze sprawiedliwego traktowania i jej roli w zarządzaniu bezpieczeństwem, w związku z tym po raz kolejny organizujemy w Polsce unikalne warsztaty dla prokuratorów” podkreślił Prezes ULC.

Kultura Sprawiedliwego Traktowania („Just Culture”), która jest jednym z głównych elementów Kultury Bezpieczeństwa, to istotny element zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym. Pojęcie to określa pewną atmosferę zaufania, w której ludzie są zachęcani do zgłaszania zdarzeń bądź informacji związanych z bezpieczeństwem przy jednoczesnym określeniu granicy pomiędzy zachowaniem dopuszczalnym, a nie do zaakceptowania. „Just Culture” to ważny element systemu raportowania dostarczającego informacje służące do analizy ryzyka/bezpieczeństwa. Tworzony obecnie Krajowy Program Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym (KPBwLC) oraz Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) bazują na tych informacjach.

Znaczenie „Just Cuture” w procesie raportowania zdarzeń oraz aspekty prawne z nim związane są od wielu lat przedmiotem zainteresowania prestiżowych organizacji międzynarodowych, w tym m.in. Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz EUROCONTROL. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony