Przejdź do treści
MQ-9A Reaper w locie - widok z ukosa z góry (fot. U.S. Air Force)
Źródło artykułu

Drony MQ-9A Reaper dla Polski

Mogą przenosić ponad 1,3 tys. kg bomb i rakiet, w powietrzu spędzić więcej niż 27 godzin, a ich prędkość maksymalna to prawie 500 km/h, z uzbrojeniem i paliwem ważą nieco ponad 4,7 t. To cechy amerykańskich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych MQ-9A Reaper, które polska armia chce kupić w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.

Nie wiadomo na razie, ile dronów rozpoznawczo-uderzeniowych MQ-9A Reaper i za jaką cenę zamierza kupić polskie wojsko. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd Stanów Zjednoczonych, który podobnie jak w wypadku czołgów Abrams M1A2 SEPv3 musi się zgodzić na sprzedaż tego rodzaju sprzętu, maksymalnie skróci procedurę ich zakupu.

O tym, że Polska chce w ramach pilnej potrzeby operacyjnej pozyskać amerykańskie drony MQ-9A Reaper, poinformował w poniedziałek ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, która od 1 stycznia tego roku odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla polskiej armii.

Pilne pozyskanie BSP MQ-9A Reaper jest związane z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej – tłumaczył ppłk Płatek. Oficer zapewnił jednocześnie, że zakup amerykańskich bezzałogowców klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance – średnia wysokość długi czas lotu) nie zamyka programu „Zefir”, który zakładał kupno czterech zestawów tego typu dronów.

Program ten ma być dalej realizowany. – Pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych klasy MALE jest nadal realizowane także w ramach programu „Zefir”. To pozwoli zaspokoić perspektywiczne potrzeby rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP – poinformował ppłk Krzysztof Płatek.

Opracowane na początku wieku przez koncern General Atomics Aeronautical Systems Inc. bezzałogowce MQ-9A Reaper ważą nieco ponad 2 t, ale wraz z paliwem i uzbrojeniem ich waga wzrasta maksymalnie do 4,7 tony.

Dzięki silnikowi turbośmigłowemu Honeywell TP-331-10T osiągają prędkość maksymalną prawie 500 km/h, mogą wznieść się na wysokość do 15 tys. m i są w stanie w powietrzu spędzić ponad 27 godzin.

Reapery mogą zabrać ponad 1,3 tys. kg bomb i rakiet, a w najnowszej wersji są przystosowane do używania nie tylko bomb lotniczych, np. GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM lub GBU-49, lecz także różnego typu przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak np. AGM-114 Hellfire czy Brimstone.

Reapery dzięki zabójczej skuteczności podczas wojny w Iraku oraz misji w Afganistanie stały się symbolem dronowej transformacji amerykańskiej armii i stanowią wzór dla innych tego typu konstrukcji na świecie.

Poza US Armed Forces z MQ-9A Reaper korzystają również armie francuska, hiszpańska, holenderska, brytyjska i włoska.

Krzysztof Wilewski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony