Drony dla geografów z Torunia i Leszna

Wojskowi specjaliści z samodzielnych oddziałów geograficznych (fot. ASzWoj)

Wojskowi specjaliści z samodzielnych oddziałów geograficznych z Torunia oraz Leszna otrzymają nowe bezzałogowce. Pod koniec października 2 Regionalna Baza Logistyczna podpisała z krakowską firmą Navigate kontrakt na zakup czterech bezzałogowców w układzie czterowirnikowym – po dwa dla jednostek z Kujaw oraz Wielkopolski. Kontrakt wart jest prawie 300 tys. zł.

Pod koniec października 2 Regionalna Baza Logistyczna podpisała z krakowską firmą Navigate Sp. z o.o. wartą prawie 300 tys. zł umowę na dostawę czterech bezzałogowców pionowego startu i lądowania, napędzanych przez cztery wirniki (czterowirnikowiec). Zgodnie z zapisami kontraktu drony (po dwie sztuki) mają do końca listopada br. trafić na wyposażenie Samodzielnych Oddziałów Geograficznych z Torunia oraz Leszna.

Wojsko nie ujawnia, jakie dokładnie (ani jakiej firmy) drony zostały zakupione. Wiadomo jedynie, że armia szukała konstrukcji zdolnych wznieść się na wysokość powyżej 3 km i poruszać się z prędkością 10 m/s, wyposażonych w system nawigacji inercyjnej oraz GPS, przesyłających obraz z kamer o rozdzielczości minimum 720 pikseli oraz wyposażonych w cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą posiadającą minimum 20 megapikseli.

Do czego będą używali nowych bezzałogowców wojskowi kartografowie z sił zbrojnych? W dużym skrócie – do wykonywania pomiarów fotogrametrycznych z niskiego pułapu powietrznego. – Do opracowywania ortofotomap, numerycznych modeli terenu, numerycznych modeli pokrycia terenu – wylicza płk Sławomir Jakubiuk, szef Rozpoznania Geoprzestrzennego.

Z cyfrowych map wykonanych na podstawie zdjęć zrobionych przez wojskowych kartografów będzie korzystać nie tylko armia – zarówno w czasie ewentualnego konfliktu, jak i podczas codziennych szkoleń – ale również inne formacje mundurowe oraz organy zarządzania kryzysowego, np. w razie wystąpienia klęsk żywiołowych.

Krzysztof Wilewski

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus