Przejdź do treści
Płk pil. Tomasz Jatczak, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (fot. Piotr Łysakowski)
Źródło artykułu

Dowódca 2.SLT płk pil. Tomasz Jatczak mianowany na stopień generała brygady Wojska Polskiego

10 listopada br. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – płk pil. Tomasz Jatczak odbierze z rąk Prezydenta RP akt mianowania na pierwszy stopień generalski.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował 17 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 10 listopada 2022 r o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim.

Na stopień generała brygady mianowany został dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Tomasz Jatczak. 

Przypomnijmy, że płk pil. Tomasz Jatczak jest absolwentem Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W 1996 roku został promowany na stopień podporucznika w korpusie osobowym lotnictwa. Służbę zawodową rozpoczął w 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolocie MiG-21 bis, a następnie kontynuował szkolenie na samolotach MiG-21 w 10plm w Łasku, do czasu wycofania tego typu samolotu ze służby w Siłach Powietrznych w 2003 roku. W tym samym roku został przeniesiony do 1 eskadry lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolotach MiG-29.

W 2006 roku ukończył uzupełniające studia magisterskie na kierunku Lotnictwo w Akademii Obrony Narodowej, a w 2009 roku studia podyplomowe w zakresie Zarządzanie Lotnictwem. W 2010 roku został zakwalifikowany do pierwszej grupy pilotów przeszkalanych w Polsce na samolot F-16. Kurs podstawowy na tym samolocie ukończył w 2012 roku, a rok później objął stanowisko dowódcy grupy działań lotniczych w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W 2016 roku dowodził pierwszą zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW OIR Kuwejt w ramach operacji „Inherent Resolve” w Kuwejcie. W marcu 2017 roku skierowany został na podyplomowe studia Polityki Obronnej w Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego na samolocie MiG-29.

W powietrzu spędził ponad 2500 godzin pilotując m.in. samoloty TS-11, MiG-21, Mig-29 i F-16 (ponad 1330 godzin). W latach 2018 – 2021 był Dowódcą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. 5 lipca 2021 roku wyznaczony został na stanowisko Zastępcy Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Z dniem 1 lutego 2022 roku wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Dowódca 2 SLT płk pil. Tomasz Jatczak jest także Dowódcą Garnizonu Poznań.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony