Przejdź do treści
Źródło artykułu

Reorganizacja tras lotnictwa wojskowego MRT

Z dniem 28 kwietnia 2016 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przeprowadziła reorganizację tras MRT (MILITARY ROUTES - STAŁE TRASY LOTNICTWA WOJSKOWEGO) na małych wysokościach. Zmiany objęły:

  • Likwidację obecnej publikacji tras lotnictwa wojskowego (MRT) - MIL AIP ENR 5.2.4 i ENR 5.2.5 i odpowiednio w  VFR AIP ENR 2.4 i ENR 2.5 .
  • Wprowadzenie jednolitej publikacji tras MRT ( w jednym formacie i w jednym rozdziale AIP) zgodnie z poniższymi danymi:

Stałe Trasy Lotnictwa Wojskowego (MRT) - informacje ogólne:

  1. Konkretne przebiegi tras MRT wyznaczane według punktów sieci tras MRT określających segmenty korytarzy MRT o szerokości 5 km lub 10 km oraz o granicach pionowych w zakresie od GND  do 2300 ft AMSL.
  2. Po  trasach MRT dopuszcza się loty wojskowych statków powietrznych z prędkością powyżej 250 kt IAS i tylko przy widzialności większej lub równej 8 km. Loty po trasach z prędkością powyżej 250 kt IAS  wykonywane są  na  wysokości nie mniejszej niż 500 ft AGL  i odległości w 500 ft  od górnej granicy trasy MRT.
  3. Za zapewnienie bezpiecznej odległości do granic aktywnych tras MRT odpowiadają pozostali użytkownicy przestrzeni powietrznej.
  4. Aktualny przebieg trasy MRT o określonym numerze podawany jest w Planie Użytkowania Przestrzeni Powietrznej (AUP) w sekcji uwagi np.:  MRT 3: 1-2-3-4-5-6
  5. Aktualne zobrazowanie graficzne MRT jest dostępne na stronie internetowej AMC Polska (http://www.amc.pansa.pl).
  6. Szczegółowe informacje na temat aktywności poszczególnych tras, tj. rzeczywistego czasu ich wykorzystania lub rezygnacji z wykonywania lotów w danym dniu są dostępne w AMC Polska, tel. +48-22 574 57 33 -35,
     


Tabela tras MRT (stan na 28 kwietnia 2016 r.)
Współrzędne punktów sieci tras MRT
Granice pionowe oraz szerokość segmentów tras MRT


Należy podkreślić, iż zmniejszyła się siatka na terenie Polski północno-zachodniej, jednak pojawiło się kilka nowych segmentów głównie w Polsce północno-wschodniej. Poniżej przedstawiamy wizualizację, która w dynamiczny sposób przedstawia proces zmian po 28 kwietnia 2016 r.

 
Szczegółowe informacje na temat nowych tras MRT znajdują się w zmianach MIL AIP AIRAC AMDT 067 na stronach 134-141 (link). Aby otworzyć dokument należy się zalogować do systemu (serwis bezpłatny).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony