Przejdź do treści
Port Lotniczy Zielona Góra - samolot i pasażerowie na płycie lotniska (fot. lubuskie.pl)
Źródło artykułu

Doskonały marzec na lotnisku w Babimoście

Tak dobrze w marcu jeszcze nie było, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę pasażerów lotniska w Babimoście – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W ostatnim miesiącu lubuski port obsłużył prawie 2200 podróżnych. To o 130 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. – Rozwój portu to efekt wcześniej podjętych działań. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę i dobrej umowie z Polskimi Liniami Lotniczymi liczba pasażerów wzrasta – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Według statystyk liczba pasażerów obsłużonych w marcu jest bliska tej, jaką lotnisko zanotowało w całym pierwszym kwartale 2017 r. Wtedy też z usług portu lotniczego skorzystały 2233 osoby. Dodajmy, że w 2018 r. dane dotyczące pierwszego kwartału mówią o blisko 5600 obsłużonych podróżnych, co daje wzrost o 150 proc.

To kolejne dobre informacje dotyczące ruchu pasażerskiego w lubuskim porcie. Przypomnijmy, że w całym zeszłym roku Lotnisko Zielona Góra/Babimost obsługując blisko 18 tys. pasażerów, odnotowało 88-procentowy wzrost, co dało nam drugie miejsce w kraju. To efekt zmiany przewoźnika, którym od marca 2017 r. jest PLL LOT. To właśnie z nim można podróżować na linii Zielona Góra – Warszawa. Samo połączenie znalazło się w międzynarodowej siatce połączeń. Daje to szansę na transfer do różnych kierunków europejskich i nie tylko.

Rozwój portu to także zasługa inwestycji poczynionych przez samorząd województwa – ILS, czyli system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Wartość inwestycji współfinansowanej z LRPO to prawie 4 mln zł. Dzięki dostosowaniu lotniska do europejskich wymogów bezpieczeństwa, port może działać przez całą dobę i obsługiwać lotniczy transport towarowy.
– budowa drogi patrolowej – koszt: 859,9 tys. zł
– budowa sieci energetycznej zasilającej pionowe znaki nawigacyjne – koszt: 860 tys. zł
– budowa strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej – 3,1 mln zł
– naprawa/remont nawierzchni Płyty Postoju Samolotów nr 1 i drogi kołowania „Echo” – koszt: 640  tys. zł
– naprawa/remont oświetlenia projektorowego PPS nr 1 i DK „Echo”
– budowa Hali Kontroli Przylotów – koszt: 3,2 mln zł

W najbliższym czasie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze modernizować będzie także terminal odlotów. Więcej informacji o modernizacji terminalu odlotów TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony