Przejdź do treści
Źródło artykułu

Do Polski przyleci osiem holenderskich myśliwców F-35

Do bazy lotniczej w Malborku przyleci w lutym osiem myśliwców F-35 królewskich holenderskich sił powietrznych, które będą realizowały misję w ramach Enhanced Air Policing – potwierdziło portalowi tvp.info Ministerstwo Obrony Narodowej.

Kilka dni temu Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało o wysłaniu do Polski ośmiu samolotów F-35, które będą broniły wschodniej flanki NATO.  

W oświadczeniu przekazano, że cztery myśliwce będą w dyspozycji, by strzec przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią. Pozostałe cztery przechodzą program szkoleniowy z sojusznikami, ale będą dostępne do szybkiego rozmieszczenia. 

"Myśliwce mogą wystartować w ciągu kilku minut, aby przechwycić samolot. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy samolot nie zostanie zidentyfikowany lub zbliży się do przestrzeni powietrznej bez zezwolenia" – czytamy. 

Portal tvp.info zwrócił się do polskiego MON o potwierdzenie tej informacji. Centrum Operacyjne ministra obrony narodowej przekazało, że "planowana misja holenderskich statków powietrznych w Polsce ma być realizowana w terminie luty/marzec 2023 r. w ramach sojuszniczej aktywności Enhanced Air Policing (eAP)".

Jak dodano, strona holenderska skieruje do Polski osiem samolotów F-35, które będą operować z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. 

"Od 2014 roku, kiedy NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty powietrzne z m.in. Francji, Belgii, Portugalii, Turcji i Włoch" – czytamy. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony