Przejdź do treści
Dęblińscy lotnicy u Małżonki Prezydenta (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)
Źródło artykułu

Dęblińscy lotnicy u Małżonki Prezydenta

Od 24 listopada 2018 roku samoloty typu M-346 noszą imię Bielik, a ich matką chrzestną jest Agata Kornhauser-Duda. W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama spotkała się z delegacją 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, któremu samoloty te służą do szkolenia przyszłych pilotów F16 oraz podnoszenia umiejętności praktyków. W spotkaniu uczestniczył także minister Paweł Soloch, szef BBN.

Było to dla mnie wielkie przeżycie  i ogromny zaszczyt – mówiła Małżonka Prezydenta, wspominając ubiegłoroczną uroczystość w „Szkole Orląt” w Dęblinie, podczas której została matką chrzestną samolotów typu M-346, jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkoleniowych na świecie. Obecnie na „Bielikach” szkoli się 4 podchorążych, a 10 pilotów posiada uprawnienia instruktorskie. Od soboty 24 listopada 2018 roku do dzisiaj maszyny spędziły w powietrzu ponad tysiąc godzin.

W trakcie środowej rozmowy Pierwszej Damy z Pułkownikiem pilotem Wojciechem Pikułą oraz towarzyszącymi mu przedstawicielami jednostki, podkreślano olbrzymią rolę „Bielików” w podnoszeniu poziomu wyszkolenia polskich lotników.

M-346 jest najnowocześniejszym w skali globalnej systemem szkolenia zaawansowanego dla pilotów samolotów odrzutowych i ma stać się głównym elementem narodowego systemu szkolenia na odrzutowcach. Maszyny „Bielik” służą również do podtrzymania nawyków już wyszkolonych pilotów, prowadzenia wyspecjalizowanych szkoleń z nowej taktyki czy użycia nowoczesnego uzbrojenia, a także nowego rodzaju amunicji, zanim piloci usiądą za sterami F-16. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku na dęblińskim lotnisku wylądują kolejne dwie maszyny, a do 2022 roku zaplanowano zakup 16 samolotów.


(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

W Pałacu Prezydenckim mówiono o polskim lotnictwie taktycznym, szkoleniach instruktarzowych, kształceniu pilotów i rozwojowi awioniki. Pilot szkolący się na maszynach typu M-346 opowiedział o przebiegu nauki, przygotowaniach do lotów i praktyce. Podkreślano, że trwająca modernizacja polskiej armii wymaga wykorzystania nowych technologii, a co za tym idzie – ciągłego dostosowywania infrastruktury i przygotowania żołnierzy, ale również mechaników, techników i obsługi naziemnej, bez których ciężkiej pracy lotnicy nie mogliby wykonywać swoich zadań. Wspomniano także o niebagatelnym wkładzie kobiet, których w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie stacjonuje ponad 240, a 8 z nich jest pilotami.

Małżonka Prezydenta spotkała się także z grupą oficerów, podoficerów i pracowników dęblińskiej jednostki, którym jeszcze raz podziękowała za dokonania, codzienną służbę i  gotowość do poświęceń.

* * *

Najważniejsze zadania realizowane przez 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie to organizacja, nadzór oraz realizacja szkolenia lotniczego podchorążych WSOSP oraz wdrażanie systemu szkolenia zaawansowanego AJT. Dowództwa 4. SLSz utrzymuje w ciągłej sprawności i gotowości do działań podległe bazy lotnicze,  koordynuje proces szkolenia lotniczego, kieruje realizacją przedsięwzięć szkolenia taktycznego, bojowego i ogólnowojskowego oraz dba o właściwe zabezpieczenie logistyczne tego procesu. (KS)


(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony