Przejdź do treści
Źródło artykułu

Darmowy model EPBC do samodzielnego sklejania! Wywiad dlapilota.pl

Jeden z naszych czytelników przesłał nam swój pomysł na zainteresowanie najmłodszych lotnictwem poprzez zabawę i aktywności modelarskie. Janusz Kunowski - członek sekcji modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego przygotował i udostępnił darmowy model lotniska Babice do samodzielnego sklejenia. Postanowiliśmy porozmawiać z autorem by dowiedzieć się więcej o tym interesującym projekcie. 

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

DlaPilota.pl: W sklepach zazwyczaj widzimy modele samolotów, czołgów i okrętów. Skąd pomysł by tematem modelu były hangar, wieża kontroli lotów i pas startowy?

Janusz Kunowski: Powód był prozaiczny. Mój czteroletni synek bardzo chciał byśmy kupili mu lotnisko do zabawy. Uznałem, że to dobra okazja do wykonania małego projektu i wykonania go wspólnie z nim.

Dlapilota.pl: Czy modele nadają się do wykonania przez dzieci?

JK: Naturalnie! Rozwój fizyczny dziecka to proces skomplikowany i wieloetapowy. Modelarstwo doskonale wpływa na rozwój małej motoryki czyli uchy palców i dłoni. Pomimo, że są to ruchy angażujące niewielką część ciała, jednakże wymagają one koncentracji uwagi oraz skupienia na wykonywanej czynności. 

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

Oczywiście w przypadku czteroletniego dziecka jest to wspólny projekt wymagający wsparcia rodzica - jednak uważam, że oprócz tego, że jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu to także wspiera jego rozwój. A po jego wykonaniu, można się świetnie wspólnie bawić w samodzielnie wybudowane lotnisko!

Dlapilota.pl: Dlaczego jako temat modelu został wybrany akurat hangar szybowcowy?

JK: Razem z moim synkiem uczęszczamy dwa razy w tygodniu na zajęcia w modelarni, która się mieści akurat właśnie na tyłach hangaru szybowcowego. Zaś w samym hangarze gdy jest miejsce wykonywane są loty treningowe “rzutkami” czyli małymi szybowcami wykonanymi przez dzieci. Dlatego wykonanie modelu miejsca, które jest dobrze znane i uwielbiane było dla mojego synka dużą atrakcją. 

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

Dlapilota.pl: Czyli już nawet czteroletnie dzieci mogą uczęszczać na zajęcia w modelarni?

JK: Tak, ale razem z opiekunami, którzy im asystują. Zaś od siódmego roku życia dzieci mogą uczęszczać na zajęcia modelarskie samodzielnie. Uważam, że wspólny czas z moim synem podczas zajęć w modelarni jest nie tylko rozwijający dla jego umiejętności manualnych, ale także jest to dobry czas spędzany razem. Dzieci potrzebują wartościowego wspólnego czasu spędzanego na ciekawych rzeczach robionych wspólnie z rodzicami. 

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

Dlapilota.pl: Oprócz aktywności skierowanych do dzieci, modelarnia AW umożliwia rozwój pasji również u dorosłych...

JK: Dorośli mogą pod okiem doświadczonej kadry realizować bardziej zaawansowane projekty. Instruktorami są: Dariusz Czekaj - V-ce Mistrz Polski w kat. modeli makiet samolotów RC gigant, Krzysztof Kowalczyk - sędzia sportowy i sportowy instruktor modelarstwa lotniczego, oraz Krzysztof Kałużny - trener sędzia, członek kadry narodowej, wielokrotny mistrz Polski i finalista VII edycji programu “Mam Talent” gdzie prezentował akrobacje lotnicze w rytm muzyki. 

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

Dlapilota.pl: Wracając do modeli papierowych, na ile skomplikowane było ich przygotowanie? Z pewnością wymagało umiejętności i odpowiedniego programu...

JK: Przygotowanie modeli w jakości umożliwiającej publikację jest czasochłonne. Robiąc modele na wewnętrzny użytek nawet w przypadku drobnej pomyłki w projekcie mogę metodami modelarskimi wybronić źle zaprojektowany fragment modelu. Mogę dodrukować nowe części wedle potrzeby. W przypadku modelu przygotowanego do publikacji wszystko musi być zrobione bezbłędnie. Trzeba opracować i wykonać staranną numerację czynności by mniej doświadczone osoby nie zgubiły się podczas wykonywania projektu. Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że przed opracowaniem finalnej wersji arkusza model hangaru sklejałem aż cztery razy.

Model lotniska EPBC do samodzielnego sklejenia

Dlapilota.pl: Podpowiedzmy zatem czytelnikom, co będzie potrzebne do wykonania takiego modelu?

JK: Arkusze można wydrukować na zwykłej drukarce na biurowym papierze A4. Jeśli ktoś nie posiada drukarki bez problemu można to wykonać w każdym punkcie XERO(można się przy okazji pokusić o wydruk na lekko grubszym papierze, ale nie jest to konieczne). Zaś do wykonania samego modelu potrzebny będzie klej do papieru, linijka, nożyczki i długopis. 

Dlapilota.pl: I jeszcze poprosimy o linki, dzięki którym wszyscy zainteresowani będą mogli ściągnąć pliki do wydruku…

JK: Oto linki do pobrania modeli. 
Hangar (LINK)
Wieża (LINK)
Pas startowy (LINK)

Janusz Kunowski - członek sekcji modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego

Dlapilota.pl: I na koniec naszej rozmowy warto wspomnieć, że na dotychczasowych obiektach projekt ma się nie skończyć i w planach są już kolejne…

JK: Korzystając z okazji zachęcam do kontaktu osoby będące w posiadaniu planów, zdjęć, albo innych ciekawych materiałów, albo informacji mogących służyć za materiał źródłowy pod wykonanie przyszłych modeli. Będę wdzięczny również za wysłanie ciekawostek o tych obiektach. Mój adres to janusz.kunowski@gmail.com

Dlapilota.pl: Dziękujemy za rozmowę.

JK: Dziękuję.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony