Przejdź do treści
Denis Dawidziuk dwukrotnie na najwyższym stopniu podium, (2023 r. po lewej) (fot. Marcin Matelowski)
Źródło artykułu

Czy Denis Dawidziuk wygra w Krośnie po raz trzeci z rzędu?

Już za dwa miesiące piloci balonowi zmierzą się podczas XXIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie oraz XL Balonowych Mistrzostw Polski.

Dwukrotnym zwycięzcą z rzędu Balonowych Mistrzostw Polski, w latach 2022 i 2023, został Denis Dawidziuk z Białegostoku (syn pilota Bazylego Dawidziuka – Balonowego Mistrza Polski 2015). Denis lata balonem już od ponad 20 lat. Po raz pierwszy do kosza wszedł jeszcze jako mały chłopiec.

Organizatorzy zadali Mistrzowi przed zawodami kilka pytań.

Krosno zorganizuje Balonowe Mistrzostwa Polski, co to oznacza dla Ciebie, na co rzutuje, jakiej spodziewasz się rywalizacji?

Dzień dobry! Balonowe Mistrzostwa Polski są najważniejszą imprezą w roku dla każdego z pilotów. W tym roku organizacja tych zawodów przypadła właśnie Krosnu, co osobiście mnie cieszy. Mocny sportowo początek sezonu nie każdemu zawodnikowi odpowiada, gdyż większość z pilotów wolałaby się rozlatać przed zawodami tej rangi. Ja osobiście lubię, gdy sezon zaczyna się z przytupem, ponieważ początek sezonu mam z reguły bardzo dobry w aspekcie wyników. Na co dzień latam balonem, jako pilot komercyjny i od początku kwietnia wykonuję dużo lotów. Jest to “jakaś” przewaga pozwalająca “wlatać się” i wczuć się w powietrze. Jakiej rywalizacji się spodziewam? Tomasz Filus, Mateusz Rękas, Arek Iwański, Kuba Dziedziak (obecny mistrz świata juniorów), Roman Bauta, Arek Sionkowski. Te nazwiska osobom zorientowanym w świecie balonów mówią wiele. Na chwilę obecną nie da się wskazać faworyta. Z roku na rok widoczny jest wzrost poziomu polskiego baloniarstwa oraz wyrównywanie się umiejętności zawodników. Kwestią czasu jest medal dla Polski na Mistrzostwach Świata. Oby to miało miejsce już w tym roku we wrześniu w Szeged. Faworyta nie wskażę, lecz wierzę, iż stworzymy prawdziwe widowisko dla mieszkańców Krosna i ich gości.

Czy Denis Dawidziuk ma chrapkę na 3 z rzędu zwycięstwo w GZB?

Krosno jest dla mnie niesamowicie szczęśliwe. To tu po raz pierwszy w swojej historii balonowej stanąłem na pierwszym miejscu podium. To tu po raz drugi w swojej historii balonowej stanąłem na pierwszym miejscu podium. Co przyniesie rok 2024? Zobaczymy. Na pewno trzeba mierzyć wysoko i marzyć, lecz nie można zapomnieć o sportowej pokorze. Balony jako sport nie wybaczają błędów i bywają bezlitosne. Każdy z zawodników odrywając się po raz pierwszy, w pierwszym locie w Krośnie będzie marzył o tym by zostać Mistrzem Polski. Ja przez 8 lat latania sportowego na podium Mistrzostw Polski stałem raz i to na najniższym jego stopniu. Mam sobie wiele do udowodnienia.

Nowy balon Denisa Dawidziuka (fot. Denis Dawidziuk, Dawid Gromadzki)

Nowy balon Denisa Dawidziuka (fot. Denis Dawidziuk, Dawid Gromadzki)

Doszły nas słuchy, że zmieniasz balon? Czy to prawda?

Zawody w Krośnie w 2023 był moimi ostatnimi na balonie, na którym dotychczas latałem. Obecnie latam na balonie z logotypem Miasta Białystok producenta Kubicek. Jak na razie w Polsce są dwa tego typu modele balonu. Co wyróżnia mój balon? Pojemność. Jest to bardzo mały balon, który jest piekielnie wrażliwy na ogólnopojęte sterowanie. Ciągle się siebie uczymy i choć zabrzmi to dziwnie “wypracowujemy relację”, gdyż uważam, że każdy pilot ma relację ze swoim balonem. Nie jest to łatwe, nie jest to proste. Jest to proces, który wymaga czasu. To, co wyróżnia mój balon to stylistyka i estetyka. Prosta, a zapadająca w pamięć. Mam nadzieję, że na pokazie nocnym pogoda pozwoli nam zaprezentować nasz balon publice. Wierzę i liczę na to, iż pogoda pozwoli na to by balony na początku maja zagościły na Krośnieńskim niebie. Do zobaczenia w maju!

Dziękujemy za rozmowę i życzymy pomyślnych wiatrów!


Przeczytaj również:
Zaproszenie na XXIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2024
Krosno gospodarzem Balonowych Mistrzostw Polski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony