Przejdź do treści
Źródło artykułu

Część wojskowa w rządowych planach dotyczących CPK

W przyszłym tygodniu wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Radę Ministrów w sprawie wykazu Inwestycji Towarzyszących Centralnego Portu Komunikacyjnego, do których została dopisana m.in. planowana infrastruktura wojskowa.

Uwzględnienie części wojskowej w rozporządzeniu dotyczącym CPK nie jest żadnym zaskoczeniem i wynika z dotychczasowych konsekwentnie wdrażanych założeń – powiedział Rynkowi Lotniczemu Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Plan Generalny Portu Solidarność zakłada powstanie infrastruktury wojskowej w etapie drugim pierwszej fazy budowy CPK. Założenia projektowe i szczegóły zagospodarowania znajdują się w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej.

Z punktu widzenia interesów Polski potrzebne jest lotnisko o dużej przepustowości, operujące w trybie 24/7, możliwe do wykorzystania także w celach wojskowych, przystosowane do obsługi cargo, podłączone w sposób przemyślany do autostrad i sieci kolejowej – wyjaśnił Majszyk.

Rzecznik CPK podkreślił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że projektowane inwestycje lotniskowe i kolejowe Portu Solidarność to powinna być infrastruktura podwójnego przeznaczenia (Dual Use), czyli cywilna, ale z możliwością wykorzystania w celach wojskowych.

Takie inwestycje przyczynią się do zwiększenia tzw. mobilności wojskowej na wschodniej flance NATO, dlatego planujemy je w ścisłej współpracy z MON i Sztabem Generalnym – dodał Majszyk.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony