Przejdź do treści
Cysterna CD-5 obok samolotu Lim-5 (fot. muzeumsp.pl)
Źródło artykułu

Cysterna CD-5 do dostarczania paliwa na lotniskach powróciła na ekspozycję w Dęblinie

Spod "dobrych skrzydeł" Huty Stalowa Wola powróciła cysterna paliwowa CD-5 zabudowana na samochodzie Star-266. Pojazd po pełnej renowacji można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W październiku 2021 roku, w ramach projektu „Pod Dobrymi Skrzydłami”, obiekt został objęty opieką przez Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, od grudnia 2021 roku oddział Huty Stalowa Wola, gdzie przeszedł profesjonalny proces renowacji zakończony w marcu 2022 r. Specjaliści zakładu odtworzyli i zakonserwowali wnętrze, zabudowę, elementy mechaniczne oraz powłokę lakierniczą pojazdu. Obecnie Cysterna paliwowa CD-5 stanowi element dioramy „Stanowisko odtwarzania gotowości bojowej” i jest dostępna dla naszych zwiedzających.

Cysterny tego typu były wykorzystywane między innymi do dostarczania paliwa na lotniskach. Dystrybutor umożliwia tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa. Wydajność pompy dystrybutora:  320 l/min.

Opisywany pojazd po zakończonej służbie przekazany został do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. dypl. Franciszka Sadowskiego z przeznaczeniem na cel poligonowy. Jako taki pozbawiony został wielu witalnych elementów wyposażenia i bez jakiejkolwiek konserwacji oczekiwał na finał swego żywota. Los Cysterny zmieniła  decyzja o jej przekazaniu przez 16. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

STAR 266 to podstawowy terenowy samochód ciężarowy średniej ładowności Wojska Polskiego od lat 70-tych. Produkcja seryjna w Fabryce Samochodów Ciężarowych „STAR” w Starachowicach trwała w latach 1973-2000. Zastąpił w produkcji samochody rodziny STAR 66 – 660. Okazał się bardzo udanym pojazdem, używanym w bardzo licznych wersjach zabudowy: od typowej ciężarówki ze skrzynią, przez nadwozia zamknięte, specjalne , aż po cysterny, koparki, dźwigi. Star 266 zdobył duże uznanie zagranicą. Wyeksportowano łącznie 4659 sztuk do ZSRR, Węgier, Angoli, Jemenu, Libii i Birmy.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie serdecznie podziękować Zarządowi i Pracownikom Huty Stalowa Wola za pomoc w realizacji misji upowszechniania wiedzy o polskim lotnictwie wojskowym oraz objęcie Patronatem renowacji eksponatu muzealnego w ramach programu "Pod Dobrymi Skrzydłami".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony