Przejdź do treści
Ćwiczenia z pozorowanym zdarzeniem lotniczym na płockim lotnisku (fot. Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)
Źródło artykułu

Ćwiczenia z pozorowanym zdarzeniem lotniczym na płockim lotnisku

W dniu 12 września br. rano, na lotnisku w Płocku, odbyły się obowiązkowe ćwiczenia służb przewidzianych do reagowania w sytuacji zagrożenia związanego z wystąpieniem zdarzenia lotniczego na terenie płockiego lotniska.

Scenariusz: podczas lądowania samolotu z bocznym wiatrem z powodu silnego podmuchu z prawej strony pilot, próbując odejść na drugi krąg, zahaczył skrzydłem o drogę startową i stracił panowanie nad sterami. Samolot ulega uszkodzeniu, a z silnika zaczyna wydobywać się dym. Pilot oraz trzej pasażerowie odnoszą obrażenia (potłuczenia, złamania), istnieje także groźba wybuchu pożaru. Sytuację obserwuje pracownik lotniska, który bezzwłocznie na nr alarmowy 112 informuje o zdarzeniu służby ratunkowe.

Celem ćwiczeń związanych z pozorowanym zdarzeniem lotniczym jest szkolenie i przygotowanie służb, w tym przede wszystkim strażaków Państwowej Straży Pożarnej do udziału w działaniach ratowniczych prowadzonych na terenie lotniska w przypadku wystąpienia wypadku statku powietrznego. Ćwiczenia pozwoliły również na sprawdzenie lotniskowych procedur działania w sytuacji zagrożenia i doskonalenie koordynacji działań służb ratowniczych.

W ćwiczeniach brały udział zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Płocka, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz Komenda Miejska Policji w Płocku.

Ćwiczenia z pozorowanym zdarzeniem lotniczym na płockim lotnisku (fot. Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)2
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony