Coraz więcej szczegółów Air Show w Radomiu

Air Show w Radomiu (fot. st.chor.szt.mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ)

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show odbędą się w sierpniu w Radomiu. Na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. – Rozmach pokazów będzie nieporównywalnie większy niż rok temu. Już mamy deklarację udziału od 12 państw – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, a pokazy wpiszą się w cykl przedsięwzięć uświetniających setną rocznicę lotnictwa wojskowego. – Pokazy będą jednym z trzech kluczowych wydarzeń związanych z rocznicą. Uroczystości zostaną zapoczątkowane 23 i 24 sierpnia w Dęblinie w czasie centralnych obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego, w których udział wezmą najwyższe władze państwowe. Następnie w Radomiu odbędą się pokazy Air Show – informuje mjr Dariusz Kurowski z wydziału prasowego Dowództwa Generalnego RSZ. – Ostatnim wydarzeniem będą zaplanowane na 28 sierpnia uroczystości w Warszawie. Odsłonięty zostanie wówczas pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” na Cmentarzu Powązkowskim. Każde z wymienionych przedsięwzięć wpisuje się w program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i jest prowadzone pod hasłem „Służymy Niepodległej” – dodaje rzecznik.

Air Show w Radomiu odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli 25 i 26 sierpnia. – Rozmach tegorocznych MPL Air Show będzie nieporównywalnie większy niż w roku ubiegłym. Już otrzymaliśmy deklaracje udziału w pokazach od 12 państw. Nadal prowadzimy rozmowy z partnerami zagranicznymi, którzy mogliby przylecieć do Radomia – przyznaje płk Kazimierz Dyński, dyr. biura organizacyjnego pokazów. Obecnie deklaracje udziału w Air Show złożyły: Chorwacja, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Jordania, Pakistan, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja i Ukraina. – Wśród zadeklarowanych do udziału w pokazach załóg i sprzętu przewidujemy obecność kilku renomowanych zespołów akrobacyjnych, między innymi „Wings of Storm” z Chorwacji, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii, „Pride of Pakistan” z Pakistanu, „Patrouille de Suisse” ze Szwajcarii i oczywiście naszych dwóch zespołów, czyli „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika” – wymienia płk Dyński.

Pokazy podniebnych akrobacji to nie jedyna atrakcja, jaką przygotowują organizatorzy. W planach jest także statyczna wystawa sprzętu polskich sił zbrojnych oraz atrakcje dla najmłodszych sympatyków lotnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych strefach tematycznych. – Z naszego ubiegłorocznego doświadczenia wynika, że strefy historyczne i edukacyjne były atrakcyjną ofertą nie tylko dla dzieci. Planujemy udział w pokazach przedstawicieli polskiego i zagranicznego przemysłu, by zaprezentować najnowocześniejsze technologie oraz doskonały sprzęt. Przygotowujemy także miejsce, w którym zaprezentujemy osiągnięcia naszych instytutów badawczych i uczelni – zapowiada dyr. MPL Air Show.

W ubiegłym roku podczas XV Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, przez dwa dni widzom zaprezentowało się w sumie ponad 100 maszyn – wojskowych i cywilnych samolotów i śmigłowców. Głównym punktem pokazów był blok wojskowy. Widzowie mogli podziwiać podniebną defiladę 65 maszyn służących w barwach polskich sił powietrznych. W szyku znalazły się m.in. myśliwce F-16 oraz MiG-29, samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a także śmigłowce Mi-24 i samoloty transportowe Hercules. Widzowie podziwiali także pokazy akrobacji polskich MiG-29 i F-16, Orlików i Iskier oraz jedynych cywilnych śmigłowców akrobatycznych na świecie BO-105 w barwach Red Bulla.

Magdalena Kowalska-Sendek

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus