Certyfikaty dla samolotów z Krosna

Ekolot

Maszyny, które powstają w Krośnie, są znane i cenione niemal na całym świecie. Krośnieński zakład "Ekolot" jako jedyny w Polsce otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikaty na produkcję seryjną dwóch modeli samolotów ultralekkich (Junior i Topaz).

- Maszyny, które powstają w naszym zakładzie, są projektowane przez inżyniera Jerzego Krawczyka. Pierwszy prototyp samolotu przygotowałem w garażu właśnie wspólnie z panem Krawczykiem. To było ponad 10 lat temu. No i wraz z upływem czasu ta produkcja się nam rozrosła, a nasze wyroby zyskały uznanie w oczach klientów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy - opowiada Henryk Słowik, szef "Ekolotu".

Droga do sukcesu wcale nie była łatwa. - Musieliśmy przekonać ULC, że spełniamy określone wymagania techniczne. Certyfikaty wydano nam dopiero po czterech latach żmudnych testów, wnikliwych badań itp. Dopiero teraz, gdy została zatwierdzona dokumentacja, możemy produkować bardziej samodzielnie. Produkcja będzie się odbywać jeszcze sprawniej jednak zgodnie z tym, co zostało ustalone w procesie certyfikacji. Spodziewamy się okresowych kontroli - wyjaśnia Słowik.

Czy "Ekolot" ma na swoim koncie jeszcze jakieś inne certyfikaty? - Są to certyfikaty produkcyjne dotyczące projektowania, budowy i obsługi samolotów ultralekkich, których masa startowa nie przekracza 450 kilogramów - informuje.

Czytaj całość artykułu na stronie Super Nowości.

Źródło: Super Nowości
comments powered by Disqus