Budowa Centralnego Portu Lotniczego to szansa dla rozwoju polskiego lotnictwa

Lotnisko Chopina w Warszawie, fot. D.Kłosiński

- Przed nami niezwykle istotne pytanie dotyczące budowy Centralnego Portu Lotniczego. To pytanie, które musimy sobie zadać, gdy mówimy o rozwoju polskiego lotnictwa. Przybliżamy się do tego – mówił podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmu podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

Szmit przypomniał, że w sprawie Centralnego Portu Lotniczego powołano już dwa zespoły. Jeden to zespół wewnątrz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, którego zadaniem będzie rozpatrywać zagadnienie z technicznej i specjalistycznej strony. Drugi to powołany na wniosek ministra Andrzeja Adamczyka zespół międzyresortowy. Zdaniem Szmita ten ruch jest konieczny by dostrzec, że nie jest to już wyłącznie infrastruktura transportowa, ale niezmiernie istotne zadanie dla strategicznego rozwoju Polski.

- Jednocześnie zlecamy wykonanie opracowań, które muszą powstać i pomóc znaleźć odpowiedzieć na pytanie, jakie strumienie pasażerów faktycznie dotyczą polski w dłuższej perspektywie czasowej. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w ciągu kilku lat może nastąpić wzrost przewozów pasażerskich w Polsce z obecnych 30 mln do nawet 60 mln, dlatego bierzemy pod uwagę rozwój na gigantyczną skalę. Dlatego bardzo starannie trzeba rozważyć propozycję współpracy przy projekcie CPL ze strony chińskiej, ale również zgłaszane oferty odnośnie finansowania czy współfinansowania tej inwestycji – mówił w sejmie podsekretarz stanu.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rynekinfrastruktury.pl

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus