Przejdź do treści
M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na lotnisku podczas Akcji Serce (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Bryza w kolejnej Akcji Serce

Drugi transport medyczny w ciągu dwóch dni wykonała załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Tym razem organ przeznaczony do przeszczepu przetransportowano na pokładzie morskiej Bryzy z Krakowa do Gdyni.

W poniedziałek wieczorem (10 października) Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

We wtorek o godzinie 5:57 samolot M28B, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po ponad półtoragodzinnym locie wylądował na lotnisku Balice w Krakowie. Kilka minut przed godziną trzynastą na pokład samolotu wszedł personel medyczny wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem i o godz. 12:57 samolot wystartował z Balic, kierując się na macierzyste lotnisko Oksywie. 

Bryza wylądowała w Gdyni o godz. 14:39 i zespół transplantologów natychmiast udał się do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu "Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony