Boeing, FIRST Scandinavia i Politechnika Warszawska otwierają mobilną pracownię Newton Room, inspirując przyszłych inżynierów w Polsce
Boeing, we współpracy z Politechniką Warszawską i FIRST Scandinavia, uroczyście zainaugurował 12 maja br. otwarcie innowacyjnej pracowni mobilnej Newton Room na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Newton Room to pracownia STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) stworzona z myślą o rozbudzaniu pasji do nauki wśród przyszłych inżynierów i naukowców.
W ceremonii otwarcia uczestniczyli również przedstawiciele rządu oraz administracji publicznej: Daniel Lawton, Chargé d'Affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce; Katarzyna Lubnauer, Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Dr Maciej Lasek, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury; oraz Andrzej Kotwica, p. o. Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z programem Newton Room przy wsparciu zespołu edukatorów oraz przetestować symulator lotu.
Mobilne laboratorium Newton Room składa się z dwu rozkładanych kontenerów, tworzących przestronną pracownię o powierzchni 70 m², wyposażoną w najnowocześniejsze technologie. Obiekt będzie dostępny przez siedem tygodni, od 12 maja do 20 czerwca, a wszystkie terminy zajęć zostały już zarezerwowane przez warszawskie szkoły.
Uczniowie i uczennice, w wieku 13-16 lat, wezmą udział w 5-godzinnym programie pn. „W chmurach z liczbami”, gdzie nauczą się wykorzystywać swoją wiedzę matematyczną do obliczania i realizacji planu lotu w najnowocześniejszym symulatorze. To praktyczne doświadczenie ma nie tylko pogłębić zrozumienie przedmiotów ścisłych, ale również rozbudzić fascynację lotnictwem i nowoczesnymi technologiami.
– Program „W chmurach z liczbami” jest doskonałym przykładem naszej długotrwałej współpracy z Boeingiem. Wpisuje się on również w misję Politechniki Warszawskiej, zgodnie z którą stawiamy na innowacyjne rozwiązania w edukacji – podkreśla prof. Artur Rusowicz, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. – Jestem dumny, że Politechnika Warszawska i Boeing otwierają przed kolejnymi pokoleniami nowe możliwości, wspierając rozwój młodych studentów, inżynierów i naukowców.
Inicjatywa Newton Room dynamicznie się w Polsce rozwija, czego dowodem są wcześniejsze projekty:
• Pop-Up Newton Room w Łodzi, 2019
• Stacjonarny Newton Room w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej, od 2021 roku
• Pop-Up Newton Room w Rzeszowie, 2022
• Mobilny Newton Room w Gdańsku, 2023
– Nasze partnerstwa w Polsce są dla nas niezwykle cenne. Z dumą wspieramy inicjatywy takie jak Newton Room, które zapewniają polskim uczniom bezpośredni dostęp do najnowocześniejszej edukacji STEM – mówi Honorata Hencel, dyrektorka zarządzająca Boeing Poland i Ukraina. – Dostrzegamy ogromny potencjał polskich inżynierów i studentów. Nasze zaangażowanie potwierdza również otwarcie centrów inżynieryjnych Boeinga w Polsce w czerwcu ubiegłego roku. Dzięki nim powstały setki nowych miejsc pracy, powiększając tym samym jeden z najszybciej rozwijających się zespołów Boeinga w Europie.
Per-Arild Konradsen, założyciel i dyrektor generalny FIRST Scandinavia, dodaje: „Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy przenieść koncepcję Newton do Polski. Praktyczna, zróżnicowana i wysokiej jakości edukacja STEM pozostaje globalnym wyzwaniem, a my jesteśmy zaangażowani w tworzenie opartych na badaniach naukowych, opartych na wiedzy, doświadczeń edukacyjnych, które naprawdę inspirują i wyposażają uczniów w umiejętności niezbędne do kształtowania przyszłości”.
Od 2018 roku Boeing i FIRST Scandinavia utworzyły 11 stałych pracowni Newton Room i zorganizowały 16 mobilnych pracowni w Europie, Turcji i Chinach, konsekwentnie realizując misję wspierania młodych talentów poprzez innowacyjną edukację STEM.



Komentarze