Przejdź do treści

BFC – to jedyne takie warsztaty w Polsce

Pierwsze szkolenie zapoznawcze z kontroli ruchu lotniczego zakończone. Grupa miłośników lotnictwa, została przeszkolona z teorii, którą później miała okazję wykorzystać podczas ćwiczeń na symulatorach wszystkich służb ruchu lotniczego – obszaru, zbliżania i wieży. To sposób PAŻP na popularyzację wiedzy o Kontroli Ruchu Lotniczego i równocześnie nowa, komercyjna usługa szkoleniowa w ofercie PAŻP, którą Agencja planuje organizować cyklicznie.

Warsztaty Basic Familiarization Course to dwa fascynujące weekendy w świecie lotnictwa i kontroli ruchu lotniczego. Na początek – szkolenie teoretyczne – niezbędne, by rozpocząć przygodę z kontrolą ruchu lotniczego, nawigacją i zarządzaniem przestrzenią. W ciągu dwóch dni, nie sposób nauczyć się wszystkiego, ale to czas, kiedy można uzyskać podstawy teoretyczne funkcjonowania w tym świecie i wypróbować je później podczas zajęć praktycznych. To przedsmak pracy kontrolera ruchu lotniczego, który dopiero po dwóch latach szkolenia w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, jedynej w Polsce instytucji szkolącej i zatrudniającej cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego, ma możliwość rozpoczęcia pracy na stanowisku operacyjnym.

Eksperci Agencji – doświadczona kadra instruktorska PAŻP, teoretycy i praktycy z wieloletnim doświadczeniem w instytucjach lotniczych i szkoleniu przyszłych pracowników służb ruchu lotniczego – w jasny sposób tłumaczą jak odczytywać dane radarowe, jakiej terminologii używać do komunikowania się z pilotami i innymi służbami lotniczymi, jak zorganizowana jest przestrzeń powietrzna, jakie są w niej udogodnienia i ograniczenia. Podczas wykładów, kursanci poznają kluczowe procedury oraz przepisy prawa i źródła wiedzy o ich aktualizacjach. Nie może oczywiście zabraknąć garści informacji o nowych technologiach, bez których dzisiejsze lotnictwo już nie funkcjonuje.

Każdy z uczestników z niecierpliwością czeka na drugi weekend w Ośrodku Szkolenia Personelu ATS PAŻP! To wtedy, po zapoznaniu się ze stanowiskiem operacyjnym, zasadach jego funkcjonowania i z poszczególnymi funkcjonalnościami, z których korzystają kontrolerzy ruchu lotniczego, kursanci mogą sprawdzić się w praktyce. Ćwiczenia wykonywane na symulatorach są tożsame z realnymi sytuacjami w przestrzeni powietrznej, natężeniem ruchu lotniczego i potencjalnymi zagrożeniami, z którymi trzeba sobie poradzić. Ta część szkolenia odbywa się na symulatorach każdej z trzech służb kontroli ruchu lotniczego: symulatorze służb kontroli lotniska – TWR 360o oraz symulatorach P-21 służb kontroli zbliżania APP i obszaru ACC. Instruktorzy PAŻP dbają o to, aby podnosić ciśnienie naszych kursantów i podsycać emocje – na wskaźnikach radarowych dzieję się więc dużo, ale poziom trudności jest dostosowywany indywidualnie.

BFC, czyli szkolenie zapoznawcze, zostało zrealizowane w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej po raz pierwszy, ale nie ostatni. Kolejne warsztaty są w planach – więcej informacji w Dziale Rozwoju Biznesu PAŻP pod adresem e-mail: business@pansa.pl.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony