Przejdź do treści
Zespoły z Wojskowej Akademii Technicznej - projektanci systemów bezzałogowych - z nagrodami (fot. Alicja Szulc)
Źródło artykułu

Autorom projektów systemów bezzałogowych wręczono nagrody

Studenci i doktoranci Wojskowej Akademii Technicznej ponownie zwyciężyli w konkursie Ministra Obrony Narodowej. Młodzi konstruktorzy otrzymali nagrody za realizację bezzałogowych systemów: powietrznego, lądowego lub morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Wśród laureatów znaleźli się również przedstawiciele: Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej.

Uroczystość odbyła się 11 grudnia 2023 r. w Klubie WAT.

Tematyka rywalizacji dotyczyła zagadnień związanych z technologiami, techniką i inżynierią wykorzystywaną w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń, podsystemów i systemów znajdujących zastosowanie w powietrznych, lądowych lub morskich platformach bezzałogowych oraz powiązanych z nimi stacjach kierowania i kontroli. Uczestnicy konkursu mogli złożyć pracę indywidualnie lub zespołowo. W tym roku zgłoszono 59 koncepcji projektów, z czego 24 zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu. Tyle samo pomysłów zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej. Autorzy najlepszych projektów mogli otrzymać od 5 do 50 tys. zł.

Potencjał badawczy młodych konstruktorów

Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podkreślił, że konkurs Ministra Obrony Narodowej świadczy o ogromnym potencjale badawczym i chęci rozwoju doktorantów i studentów.

„Celem tego unikatowego na skalę kraju konkursu projektowego jest inspirowanie i zachęcenie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, budowanie świadomości oraz zainteresowanie studentów i doktorantów uczelni wojskowych tematyką systemów bezzałogowych. W dniu kończącym naukowe i projektowe zmagania uczestników, należy podkreślić, że zakładane cele zostały w pełni osiągnięte, czego najlepszym potwierdzeniem była rekordowa liczba zgłoszonych projektów do pierwszego etapu konkursu. Jestem przekonany, że nagrodzone projekty z pewnością nie pozostaną tylko symbolami myśli technicznej, ale znajdą uznanie i możliwości rozwoju na rzecz Sił Zbrojnych RP, o co również będziemy zabiegać” – zaznaczył Rektor-Komendant WAT.

Bezzałogowce przyszłością Sił Zbrojnych

Uczestniczący w uroczystości Sekretarz Stanu MON Wojciech Skurkiewicz zwrócił się do laureatów, podkreślając istotną rolę konkursu w kwestii obronności kraju.

„Już teraz wiemy, że systemy bezzałogowe, bez względu na domenę, będą stanowić przyszłość nie tylko Polskich Sił Zbrojnych, ale i światowych. Jestem przekonany, że Wasz trud i Wasza praca będzie wspierana nie tylko przez rektorów-komendantów poszczególnych uczelni czy przez kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, ale i inne instytucje, które zajmują się innowacyjnością, badaniem i rozwojem. Wasze projekty przedstawione w konkursie są dowodem na to, że nowatorskie rozwiązania w dziedzinie obronności, których poszukujemy są tuż za rogiem, na uczelniach wojskowych, realizowane przez młodych konstruktorów i naukowców i za to Wam serdecznie dziękuję” – powiedział minister. Na zakończenie złożył serdeczne podziękowania rektorom uczelni wojskowych oraz ekspertom oceniającym projekty.

Takich ludzi potrzeba

Zdaniem Zastępcy Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Mariusza Chmielewskiego młodzi konstruktorzy są przyszłością Polskiego Wojska.

„Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak jesteście w stanie pobudzić w sobie dozę ciekawości świata i aplikowalności waszej wiedzy. W wojskach cyberprzestrzeni potrzebujemy ludzi takich Wy, którzy swoim umysłem i swoją pomysłowością, poprzez szukanie nowatorskich rozwiązań, łamią standardy, do których przywykliśmy w wojsku. Myślę, że obecna na sali generalicja chętnie przyjrzy się perspektywom rozwoju i wdrożenia tego, co tutaj prezentujecie” – mówił gen. bryg. Mariusz Chmielewski.

Na drodze do nowoczesnych rozwiązań

List od gen. bryg. dr. Artura Kuptela, Szefa Agencji Uzbrojenia oraz Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej odczytał płk Krzysztof Malinowski, koordynator konkursu.

„Trzecia edycja konkursu na bezzałogowe systemy lądowe, powietrzne i morskie jest wyrazem innowacyjnego podejścia Ministerstwa Obrony Narodowej do wspierania młodych talentów i przyczynia się do rozwoju warunków tego sektora w kraju. Patrząc w przyszłość widzę potencjał Waszych projektów nie tylko w dziedzinie obronności państwa, ale także w logistyce, ratownictwie i wielu innych obszarach. Wasza innowacyjność może prowadzić do nowoczesnych rozwiązań, które będą miały decydujący wpływ również na rozwój gospodarczy kraju. Jestem zdeterminowany, aby wspierać rozwój systemu bezzałogowego. Chciałbym aby Polska stała się liderem w rozwoju i wdrażaniu tego typu zaawansowanych technologii” – napisał gen. bryg. Artur Kuptel.

Zgłoszone projekty nagrodzono w czterech kategoriach: bezzałogowe systemy operacyjno-rozpoznawcze, bojowe, amunicja krążąca oraz wsparcie.

Bezzałogowe systemy operacyjno-rozpoznawcze

W tej kategorii projekty oceniane były pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania i śledzenia obiektu lub celu oraz możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania. I miejsce (ex aequo z AMW) i III miejsce zdobyły koncepcje z Wojskowej Akademii Technicznej – kolejno „POLAR” oraz „KRASKA”. Autorami pierwszego projektu są: sierż. pchor. Jakub Jakubowski – lider, sierż. pchor. Konrad Jasiak, sierż. pchor. Krzysztof Jamrozy oraz plut. pchor. Wojciech Jakubik.

Drugą koncepcję opracowali: lider Remigiusz Janicki-Horbaszewski, Radosław Piątek, Kamil Stan i Michał Machno.

Laureat I miejsca „POLAR” to Polowy Obserwacyjny Latający Aparat Rozpoznawczy, wykorzystywany jako amunicja moździerzowa do szybkiego i dyskretnego przemieszczania się nad pozycję przeciwnika w natarciu i obronie. Sprawne umieszczenie nieprzeznaczonego do powrotu drona powoduje, że obsługa moździerza nie jest narażona na wykrycie ze strony przeciwnej. Platforma posiada jeszcze jedną dodatkową zaletę – modułowość. Łatwo ją też przystosować do aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Opracowane w Wojskowej Akademii Technicznej projekty „FalcogN”, „CERBER”, „VIRGA”, „NARWAL” oraz „HackBee” otrzymały wyróżnienia.

Bojowe systemy bezzałogowe

Wśród prac ocenianych pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych i środków rażenia, a także zwalczania systemów bezzałogowych koncepcje WAT okazały się bezkonkurencyjne. Główną nagrodę za projekt „INTERCEPTOR” zdobył Maciej Kawka. II miejsce zajęli: liderka zespołu Maja Walasik oraz sierż. pchor. Konrad Mikszewicz za system „CIEŃ”. III nagrodę za projekt „GOLIAT 2023” otrzymał kpt. Dariusz Kalinko.

Projekt „INTERCEPTOR” oddziałuje na domenę zarówno powietrzną jak i naziemną. W powietrzu zwalcza wrogie systemy bezzałogowe i/lub systemy powietrzne w celu zabezpieczenia wskazanego obszaru przed niepożądanymi działaniami. Strefa naziemna kontrolowana jest przez misje zwiadowcze i lokalizację stanowisk operatorskich. Platforma „INTERCEPTOR” jest startowana z wyrzutni wyposażonej w automatyczny mechanizm spustu, co eliminuje potrzebę stałej kontroli ze strony operatora. Łatwość integracji projektu z systemami C-UAS powoduje, że może on znaleźć zastosowanie w różnych rodzajach wojsk.

Bezzałogowa amunicja krążąca

Projekty oceniane były pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel. Laureatem I miejsca został projekt „HAASTA” autorstwa zespołu z WAT w składzie: st. szer. pchor. Marek Rybarczyk – lider, sierż. pchor. Jakub Bekasiński, sierż. pchor. Mikołaj Odziemek oraz sierż. pchor. Radosław Jurecki.

Modernizacja projektu „RZUTKA” z Wojskowej Akademii Technicznej autorstwa Jakuba Djabina otrzymała wyróżnienie.

Zwycięski platforma „HAASTA” służy do rażenia nieprzyjaciela. Ze względu na m.in. możliwość startu z dowolnego miejsca oraz łatwość pilotażu projekt może pomóc w zwiększeniu zdolności operacyjnych regularnych pododdziałów Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. „Kamuflaż biologiczny” w postaci kształtu imitującego drapieżnego ptaka, zapewnia platformie niską wykrywalność przez wroga.

Bezzałogowe systemy wsparcia

Koncepcje oceniano pod względem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk własnych. Nagrodę główną (ex aequo) w tej kategorii otrzymali konstruktorzy z Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych. Wyróżnienia trafiły w ręce zespołów z tych samych uczelni.

Nagroda specjalna dla projektu z WAT

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę specjalną, która otrzymał zespół z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „HAASTA”.

Nagrody i wyróżnienia wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Liderów projektów, które zajęły pierwsze miejsce, wyróżnił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak 29 listopada 2023 r. podczas uroczystości w Belwederze z okazji 193 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego oraz Dnia Podchorążego.

Podziękowania dla organizatorów konkursu

W uznaniu efektywnej współpracy w ramach konkursu, Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak wręczył okolicznościowe podziękowania Sekretarzowi Stanu MON Wojciechowi Skurkiewiczowi, dyrektorowi Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakubowi Mykowskiemu, przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Konkursu płk Joannie Pietrukaniec oraz zastępczyni przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Konkursu, Martynie Perkowskiej z Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON. Swoje podziękowania Rektor-Komendant skierował również do prorektor ds. studenckich WAT dr hab. Moniki Szyłkowskiej, prof. WAT, która od pierwszej edycji konkursu nie tylko zachęcała studentów do uczestnictwa, ale również spajała wszelkie kwestie formalne i organizacyjne związane z konkursem. Wojskowa Akademia Techniczna miała zaszczyt wspierać działania organizacyjne wszystkich trzech edycji konkursu. Jak zaznaczył Rektor-Komendant WAT nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc siostrzanych uczelni wojskowych: Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Wojsk Lądowych.

Za wsparcie i współorganizację konkursu okolicznościowe podziękowania złożyli również Minister Wojciech Skurkiewicz oraz reprezentujący Dowództwo Wojsk Specjalnych – płk Jacek Markiewicz.

Na zakończenie uroczystości została odśpiewana „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego”.

Paulina Arciszewska-Siek
fot. Alicja Szulc

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony