Przejdź do treści
Astral Knight 2024 (fot. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych)

Astral Knight 2024 – ćwiczenia zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

W dniu 15 maja br. (środa) o godz. 14.00 w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbędzie się spotkanie z mediami w ramach wielonarodowego ćwiczenia zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pk. Astral Knight 2024.

Astral Knight 2024 to ćwiczenie Sił Powietrznych USA w Europie, które odbywa się w dniach 6-17 maja w Polsce, a także na obszarze krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Astral Knight 2024 jest demonstracją zbiorowych zdolności obronnych sojuszników NATO i partnerów w całej Europie.

W przedsięwzięciu bierze udział około 5 tys. żołnierzy z 6 państw oraz ponad 50 statków powietrznych. W ćwiczenie AK-24 zaangażowane jest lotnictwo z Litwy, Polski, Wielkiej Brytanii i USA, natomiast  Dania i Grecja uczestniczą jako obserwatorzy.

Głównym celem ćwiczenia AK-24 jest rozszerzenie integracji systemów IAMD (Integrated Air and Missile Defence System) oraz zbudowanie architektury dowodzenia i kontroli w domenie powietrznej w oparciu o elementy dowodzenia USAFE oraz państw rejonu  Morza Bałtyckiego. Kluczowym celem współpracy sojuszniczej w ramach AK24 jest zwiększenie zdolności odstraszania i skutecznego reagowania na wspólne zagrożenia.

Ćwiczenie zakłada integrację wielonarodowych sił i środków IAMD z jednoczesną realizacją ćwiczenia w formie FTX (Field Training Exercise) oraz LVC (Live Virtual Constructive) Scenarios. W procesie planowania oraz realizacji ćwiczenia kluczową role odgrywają oficerowie 183rd Air Operations Group (AOG) oraz Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego, którzy w ramach obustronnej współpracy systematycznie prowadzą działania integrujące jednostki współdziałające, budując zdolności integracji oraz wzmacniając więzi interpersonalne.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony