Aplikacja DroneRadar uznana przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej

DroneRadar & PAŻP

Roczny okres testów i wspólnych prac nad rozwojem aplikacji DroneRadar przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz firmę dlapilota.pl, wykazał zasadność kontynuacji projektu. Analizy systemów raportowania incydentów lotniczych wykazują spadek ich liczby, a personel Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dostrzegł edukacyjny charakter funkcjonowania platformy DroneRadar wraz z efektem poprawiania świadomości sytuacyjnej operatorów dronów w Polskiej przestrzeni powietrznej.

Aplikacja DroneRadar, zintegrowana w PAŻP, w dużym uproszczeniu realizuje w polskiej przestrzeni powierzanej trzy podstawowe funkcje.

Pierwsza, to analiza pełnej sytuacji aeronautycznej (dane z AIP Polska, planu użytkowania przestrzeni powietrznej, NOTAM) oraz ilustracja za pomocą trzech intuicyjnych światełek (zielony, żółty, czerwony) informacji o możliwości wykonania lotu w danym miejscu i czasie.

Druga, to możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego (ATS) a operatorem bezzałogowego statku powietrznego, zapewniająca wymianę informacji o udzielonych  zgodach bądź ich modyfikacjach.

Trzecia, to automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi - na przykład - na sytuację ruchową (lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), bądź operator może zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie, wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP.

Aplikacja DroneRadar jest prostym w użyciu, uniwersalnym i łatwo dostępnym narzędziem służącym do orientacji w przestrzeni powietrznej. Należy podkreślić, że edukacyjny charakter aplikacji, polega między innymi na tym, że aby bezpiecznie poruszać się w przestrzeni powietrznej, nie trzeba znać się na lotnictwie i przepisach. Nie trzeba też, posiadać umiejętność czytania informacji aeronautycznych, będących domeną lotniczych profesjonalistów. Aby korzystać z aplikacji wymagane jest posiadanie urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet (iOS lub Android) z dostępem do Internetu. Użytkownicy aplikacji mają możliwość fakultatywnego zgłaszania swoich lotów (funkcja „check-in”) stając się tym samym widocznym dla wybranych służb ruchu lotniczego.

Apliakcja DroneRadar w wersji podstawowej jest bezpłatna.

Z aplikacji, w przyjazną pogodę, dziennie korzysta około 1100 unikalnych użytkowników. W miesiącu, zaś, przestrzeń powietrzna sprawdzana jest około 60 000 razy. Liczba fakultatywnych zgłoszeń lotów cały czas rośnie i dochodzi do 200 dziennie.

Zasadność dalszej współpracy potwierdza europejski system raportowania incydentów i wypadków lotniczych ECCAIRS (European Co-ordination Centre for Accident and Incident Reporting Systems).

W ramach prowadzonych testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała dostęp do panelu administratora systemu DroneRadar na wieżach lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi, zapewniając tym samym kontrolerom sprawujących w przestrzeniach CTR służbę kontroli ruchu lotniczego, możliwość zobrazowania rejonu lotów dronów. Taki sam dostęp do aplikacji dostępny jest dla informatorów FIS w sektorach FIS Warszawa oraz Olsztyn. Aktualnie, trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w całej Polsce.

Zachęcamy operatorów dronów do zapoznania się z funkcjonalnością aplikacji oraz wykorzystania jej podczas planowania lotów. Gorąco zachęcamy do zgłaszania  lotów (robienia tzw. Check-in), dzięki którym są widoczne. Podnosi to niewątpliwie bezpieczeństwo nie tylko operacji dronów ale i całego ruchu lotniczego.

UWAGA: Aplikacja DroneRadar nie zwalnia z konieczności uzyskiwania zgód na loty od zarządzających poszczególnymi strefami w tym zgód na lot w strefach CTR (wymagany formularz zgłoszeniowy). Wszystkie dane w DroneRadar mają charakter informacyjny i mogą służyć jedynie jako materiał dodatkowy do planowania lotów.
 
Aplikacja DroneRadar jest dostępna na stronie www.droneradar.eu


Przeczytaj również:
ULC poleca rekomendowaną przez PAŻP aplikację DroneRadar
Bussiness Insider o aplikacji DroneRadar
Lataj bezpiecznie – lataj z głową. Rusza spot edukacyjny o dronach

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus