Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wodowanie Cessny 421 na oceanie i akcja ratunkowa śmigłowca RACQ (film)

10 listopada 2023 r., 35 NM na północny wschód od wybrzeży Sunshine Coast w Queensland w Australii wodowała Cessna 421C Golden Eagle II (znaki rejestracyjne VH-VPY). Samolot wykonywał lot z Maroochydore do Pago Pago na Samoa kiedy doszło do awarii jednego z silników. Pilot zdał sobie sprawę, że nie uda mu się wrócić na ląd, więc wezwał przez radio pomoc i rozpoczął przygotowania do kontrolowanego wodowania.

Po tym manewrze pilot i pasażer (59 i 51 lat) wydostali się z kabiny i zdołali chwycić się tratwy ratunkowej. Ich trudną sytuację zauważył samolot Royal Flying Doctor Service, który zaczął krążyć wokół miejsca zdarzenia, naprowadzając zespół ratowniczy.

Największym problemem dla ocalałych okazało się jednak powolne zanurzanie się tratwy ratunkowej w wodzie. Zespół ratowniczy musiał szybko dotrzeć do mężczyzn, zanim tratwa całkowicie znalazłaby się pod wodą. Ostatecznie załoga śmigłowca RACQ LifeFlight Rescue zauważyła wystający z wody ogon samolotu i ludzi w wodzie.

Akcja ratunkowa przebiegła bezproblemowo i mężczyźni zostali wyciągnięci na pokład statku powietrznego. Obaj nie odnieśli żadnych obrażeń i wydawali się być w dobrych humorach, o czym świadczyły gesty uniesionego kciuka kierowane w stronę ekipy ratowniczej. Po podjęciu przez śmigłowiec, zostali oni zabrani do szpitala uniwersyteckiego Sunshine Coast na badania profilaktyczne.

Film dokumentujący przebieg akcji helikoptera RACQ:

Akcja ratunkowa podjęcia załogi Cessny 421C po wodowaniu na oceanie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony