Przejdź do treści
AH-64E Apache na MSPO (fot. Artur Orzechowski)
Źródło artykułu

Apache’e mają zielone światło w drodze do Polski

Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem! Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jednocześnie poinformował, że do czasu dostarczenia nowych śmigłowców, armia USA udostępni Polsce Apache’e z własnych zasobów.

Program „Kruk”, czyli zakupy nowych śmigłowców uderzeniowych, które zastąpią wysłużone postsowieckie maszyny Mi-24 W/D, wchodzi w fazę finałową. Po tym, jak pod koniec sierpnia Departament Stanu USA zgodził się, by Polska kupiła 96 śmigłowców AH-64E Apache i przeznaczone do nich specjalistyczne wyposażenie oraz uzbrojenie, teraz eksport (zgodnie z amerykańskim prawem) zaaprobował Kongres USA.

„Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem! Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam Apache’e z własnych zasobów” – poinformował minister Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.

Ile zapłacimy?

Polski rząd zapowiada twarde negocjacje cenowe, co – jak pokazały inne umowy zawierane z amerykańskimi firmami – ma spore szanse powodzenia. W przypadku zakupów w ramach drugiej fazy programu „Wisła” maksymalną kwotę zatwierdzoną przez rząd USA i Kongres, czyli 15 mld dolarów, udało się zbić o prawie 1/3.

Jak będzie z Apache’ami, okaże się w trakcie negocjacji. Polska chce kupić śmigłowce oraz specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie, czyli: 1844 przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire II, 96 pocisków szkolnych M36E8 Hellfire CATM, 460 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-179A JAGM oraz 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger 92K Block I. Departament Stanu USA określił, że producent broni – koncern Boeing – nie może za pełne zamówienie zażądać więcej niż 12 mld dolarów.

Niszczyciele czołgów

AH-64E Apache to najnowocześniejszy śmigłowiec uderzeniowy na świecie. Maszyny w wersji oznaczonej jako AH-64E Guardian są wyposażone w zaawansowane systemy radiolokacyjne, które pozwalają wykryć nawet 1000 celów oddalonych maksymalnie o około 16 km, a potem śledzić aż 256 z nich.

AH-64 Apache (w kilku wersjach) jest podstawowym śmigłowcem uderzeniowym US Armed Forces. Z tych maszyn, ochrzczonych przez ekspertów „niszczycielami czołgów”, korzystają również Wielka Brytania, Holandia, Australia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska oraz Egipt.

Polska wystąpiła do rządu USA o zgodę na zakup prawie stu Apache’ów we wrześniu 2022 roku.

Krzysztof Wilewski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony