Antoni Janusz – balonowe serce Torunia z Wielkopolski

Mariusz Thomas z Towarzystwa Miłośników Torunia (fot. UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Towarzystwo Miłośników Torunia Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają na wykład o jednym z najbardziej znanych polskich baloniarzy – Antonim Januszu.

Będzie to kolejne spotkanie z cyklu Wieczory Toruńskie. Tym razem w wersji on-line, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej.

Wykład odbędzie się 6 sierpnia 2020 r. Początek o godz. 18:00.

Gościem czwartkowego spotkania będzie Mariusz Thomas z Towarzystwa Miłośników Torunia, który opowie o Antonim Januszu, zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta w 1938 r. Postać tego torunianina z wyboru spina symbolicznie i historycznie dzieje polskiego i światowego baloniarstwa.

Antoni Janusz (ur. 30 stycznia 1902 w Lesznie Wielkopolskim, zm. 28 sierpnia 2000 w Londynie) – podpułkownik pilot Polskich Sił Powietrznych (301 dywizjon bombowy), oficer Królewskich Sił Powietrznych (ang. Royal Air Force), uczestnik wojny przeciw bolszewikom 1920, oficer balonowy, uczestnik kampanii polskiej, francuskiej i angielskiej 1939–1945.

W okresie międzywojennym Antoni Janusz angażował się czynnie w rozwój sportu balonowego. Był jego inspiratorem i propagatorem. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych wydarzeniach polskiego baloniarstwa. W latach 30. był klasyfikowany jako zawodnik czołówki światowej. W dniu 25 października 1925 zwyciężył w I Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza (wraz z por. Janem Zakrzewskim na balonie „Poznań” pokonał odległość 142 km w czasie 2:47 min.).

Na zdjęciu załoga balonu SP-AMY Polonia II, po prawej kapitan Antoni Janusz, po lewej inżynier Leszek Krzyszkowski, Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Gordona Bennetta (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W 1927 rozpoczął starty w zawodach międzynarodowych. Pierwszym ważnym sukcesem było zajęcie 2. miejsca w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych w Poznaniu – balonem „Gdynia” przeleciał 354 km w czasie 22 godz. Od roku 1932 do 1938 regularnie reprezentował Polskę w zawodach o Puchar Gordona Bennetta, które w 1938 wygrał, pokonując odległość 1692 km w czasie 37:47 min.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego
comments powered by Disqus