Przejdź do treści
Antidotum Airshow Leszno (fot. Antidotum Airshow Leszno, Facebook)
Źródło artykułu

Antidotum Airshow Leszno 2023

To już czwarta edycja Antidotum Airshow Leszno – najpiękniejszych pokazów lotniczych.

W dniach 16 i 17 czerwca 2023 roku na Lotnisko Leszno powraca wyjątkowy podniebny spektakl, który w zeszłym roku podziwiało przeszło 35 000 osób!

Pokazy w Lesznie to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza najciekawszych imprez lotniczych w Polsce i w Europie. Tym razem znów dołożymy wszelkich starań by przygotować dla Was coś wspaniałego i wyjątkowego.

Do pokazów w Lesznie pozostało już tylko sześć tygodni. Cały czas trwają przygotowania. Organizatorzy na bieżąco przedstawiają gwiazdy, które potwierdziły udział w imprezie.

Jeden z najbardziej niesamowitych zespołów, biorących udział w pokazach lotniczych! aeroSPARX to brytyjska grupa, w której skład wchodzi dwóch niezwykle doświadczonych pilotów: Guy Westgate i Rob Barsby. Panowie latają na motoszybowcach Grob 109b i rozświetlają niebo całą furą pirotechniki, o czym nieraz mieliście okazję się przekonać na Lotnisku Leszno. Ostatnio zespół po raz kolejny dokonał czegoś wyjątkowego. Guy i Rob dali pokaz nocny w Dubaju nie tylko z przytłaczającą ilością pirotechniki, ale również towarzyszyło im aż 2000 dronów. To był pierwszy taki pokaz w historii! Czym aeroSPARX zaskoczy nas w czerwcu w Lesznie? Przekonacie się już niedługo.

Na leszczyńskim niebie zagrzmi Eurofighter Typhoon z Bavarian Tigers Neuburg. To jeden z najnowocześniejszych myśliwców świata! Na pokazach lotniczych przede wszystkim zachwyca kapitalną manewrowością i przepiękną sylwetką. Wyposażony w dwa potężne silniki, każdy o mocy aż 54000 koni mechanicznych, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych uczestników pokazów lotniczych. Samolot stacjonować będzie w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny i 6 Eskadrze Lotniczej na lotnisku Poznań-Krzesiny, a jego dolot na leszczyńskie lotnisko zajmie raptem chwilę.

Na pokazach potwierdził swój udział również Red Bull The Flying Bulls. To będzie wyśmienity podniebny spektakl! Zobaczycie trzy wyjątkowe maszyny z legendarnej stajni Latających Byków: Bölkow Bo 105, Vought F4U Corsair, North American T-28 Trojan. Pilotem śmigłowca Bo 105 będzie Felix Baumgartner! Doskonały pilot i skoczek spadochronowy, który 14 października 2012 roku wykonał skok ze stratosfery z wysokości 38 969,4 metrów! Nie możecie przegapić jego pokazu!

Prosto z Francji przyleci absolutna legenda akrobacji samolotowej - EVAA, słynny zespół Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. To będzie niesamowity pokaz akrobacji solowej! Grupa Equipe de Voltige de l'Armée de l'Air została założona w 1968 roku. Jej misją jest reprezentowanie francuskiego wojska na pokazach i zawodach lotniczych na całym świecie. Członkami zespołu przez dekady zostawali najbardziej doświadczeni francuscy piloci. Na swoim koncie mają mnóstwo medali i osiągnięć, w tym kilkukrotnie zdobywali Mistrzostwo Świata w akrobacji samolotowej. Uczynili m.in. w ubiegłorocznych 31. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej, które odbyły się na Lotnisku Leszno!

Po raz pierwszy w Lesznie! Prosto z Niemiec przyleci Christoph Zahn, który zaprezentuje w locie kultowy szybowiec DFS Habicht. Leszczyńska impreza ma bogatą tradycję szybowcową i organizatorzy bardzo się cieszą, że będą mogli gościć na Lotnisku Leszno tak znakomitego pilota i jego przepiękną maszynę! Historia szybowca DFS Habicht sięga 1936 roku. Konstrukcja ta charakteryzuje się cudownym kształtem i w rękach Christopha Zahna zachwyca manewrowością. Aby uatrakcyjnić pokaz, pilot używa kolorowych dymów, które pięknie komponują się z malowaniem szybowca. To będzie czarujący spektakl na leszczyńskim niebie! Przygotujcie się na zjawiskowe show.

Kolejną wielką gwiazdą tegorocznych pokazów legendarny zespół akrobacyjny z Jordanii - Royal Jordanian Falcons. Jordańczycy latają na ultranowoczesnych samolotach Extra 300LX, a ich pokaz to istna poezja dla oczu i uszu! Przygotujcie się na absolutną maestrię latania w formacji okraszoną spektakularnymi mijankami i muzyką przepięknie dopełniającą ten niezwykły spektakl. Grupa akrobacyjna Royal Jordanian Falcons powstała w 1976 roku z inicjatywy ówczesnego króla Jordanii Husajna I. Misja zespołu zawiera się w trzech słowach: "pokój, miłość i lotnictwo". Jordańczycy biorą udział w pokazach lotniczych na całym świecie. Na swoim koncie mają m.in. imprezy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indonezji czy Katarze. Już niedługo będziemy ich podziwiać na Antidotum Airshow Leszno 2023!

Do Leszna, prosto z francuskiego Europejskiego Muzeum Lotnictwa Myśliwskiego, przyleci kultowy samolot OV-10 Bronco! Specjalnie dla leszczyńskiej publiczności zespół przygotowuje coś specjalnego na tegoroczną edycję pokazów! Czy jesteście gotowi na wyjątkowy spektakl, który zapadnie w Waszej pamięci na długo? Bronco to amerykańska konstrukcja z lat 60. Zasłynął w czasie wojny w Wietnamie; brał udział w misjach rozpoznawczych, eskortował śmigłowce i służył za wsparcie dla żołnierzy na polu walki. Samolot jest w stanie osiągnąć prędkość do 450km/h i wystarczy mu zaledwie 230 metrów drogi startowej, aby wzbić się w powietrze. Osiągi Bronco miały znakomite przełożenie na jego służbę w U.S. Air Force, U.S. Navy oraz U.S. Marine Corps. Dziś Bronco możemy podziwiać na pokazach lotniczych w całej Europie... nie możemy się doczekać jego spektakularnego show na leszczyńskim lotnisku.

Po raz pierwszy do Leszna zawita też L-159 ALCA Role Demo z Czeskich Sił Powietrznych! Czeski zespół składający się z dwóch samolotów odrzutowych Aero L-159 ALCA zagrzmi na niebie! Samolot Aero L-159 ALCA to czeska konstrukcja oblatana w 1997 roku. Prędkość maksymalna L-159 to aż 960km/h! Pokaz zespołu obfituje w efektowne figury wykonywane w formacji, zachwycające mijanki oraz niezwykle atrakcyjne figury solo. Zapnijcie pasy, 16 i 17 czerwca Czesi dadzą czadu na Lotnisku Leszno!

Kolejnym uczestnikiem tegorocznych pokazów będzie Blanix-Team. Majestatyczny austriacki zespół szybowcowy ponownie da magiczny spektakl na leszczyńskim niebie! Zarówno w dzień, jak i wieczorem. Pokaz Blanix-Team to kwintesencja kunsztu akrobacji szybowcowej, z której w końcu Lotnisko Leszno słynie. Piloci latający na dwóch szybowcach LET L-13 Blanik przeniosą Was w przepiękny świat sztuki lotnictwa. To będzie niezwykłe doświadczenie.

Fani lotnictwa zobaczą też w trzeci weekend czerwca słynny szwajcarski PC-7 TEAM ze Szwajcarskich Sił Powietrznych. To będzie z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych pokazów tegorocznej edycji Antidotum Airshow Leszno 2023. Formacja składa się z aż 9 samolotów wojskowych Pilatus PC-7. Pokaz zespołu to niezwykła hybryda wirtuozerskiego latania w szyku i efektownych mijanek oraz spektakularnych rozejść. PC-7 TEAM regularnie lata na największych imprezach lotniczych w Europie.

Do Leszna przylecą też dwa cudowne śmigłowce: AH-1S Cobra OK-AHC, MD-500 OK-HCB. Legendarną Cobrę zna chyba każdy fan lotnictwa. To jeden z najsłynniejszych śmigłowców na świecie o niesłychanej manewrowości i przebogatej historii. Cobra to absolutna ikona, którą będziecie mogli podziwiać 16 i 17 czerwca w towarzystwie przepięknego śmigłowca MD-500. Oba śmigłowce są częścią floty naszych sąsiadów z HELI CZECH. Organizatorzy zdradzają, że zespół planuje unikatowy pokaz specjalnie dla leszczyńskiej publiczności. Na razie nie zdradzają szczegółów, żeby nie zepsuć niespodzianki, ale coś im się wydaje, że zapamiętacie ten podniebny spektakl na dłuuugo.

Legendarni Czesi z The Flying Bulls powracają na Lotnisko Leszno! Cztery ultranowoczesne samoloty akrobacyjne XtremeAir XA42 w przepięknym malowaniu śmigające po niebie niczym jeden organizm. Brzmi dobrze? Pokaz Flying Bulls to mistrzowska precyzja latania w szyku połączona z zachwycającymi i mrożącymi krew w żyłach mijankami. Co to będzie za show!

Kultowy śmigłowiec Bo 105 rozświetli niebo nad Lesznem! Jego pokaz obfituje w całą gamę niezwykle dynamicznych manewrów, które prezentują spektakularne osiągi tej maszyny. W połączeniu z kolorowymi dymami w ciągu dnia oraz okazałą pirotechniką w nocy, jest to show unikatowe absolutnie na skalę światową! Bölkow Bo 105 to lekki dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy z czterołopatowym sztywnym wirnikiem nośnym. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat imponują do dziś, co udowodni doświadczony pilot Maciej Dominiak! O niebywałych możliwościach tego śmigłowca przekonacie się już niedługo.

Po raz pierwszy w Polsce na leszczyńskim lotnisku fani lotnictwa będą mogli zobaczyć reprezentacyjny zespół spadochronowy Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych Ambassadeurs Parachutistes. Chluba francuskiego wojska. Jedna z najbardziej znanych grup spadochronowych na świecie składająca się z doświadczonych wojskowych skoczków. Ich podniebne popisy definiują kunszt latania w formacji na otwartych czaszach. Zakręci Wam się w głowie od prezentowanych przez nich spektakularnych figur!

Prosto ze Szwajcarii przyleci też Super Puma Display Team. To ulubieńcy leszczyńskiej publiczności. Jeden z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych zespołów śmigłowcowych. Pokaz Super Pumy obfituje w całą gamę znakomitych figur okraszonych jedynymi w swoim rodzaju flarami! To nieprawdopodobny spektakl, którego świadkami będziecie już niedługo.

Uczestnikiem tegorocznych pokazów Antidotum Airshow Leszno 2023 będzie też Pilatus PC-9M Hudournik ze Słoweńskich Sił Powietrznych. Po rewelacyjnym podniebnym popisie na zeszłorocznej edycji Antidotum Airshow Leszno, Słoweńskie Siły Powietrzne zdecydowały się ponownie zaprezentować trzon swojego lotnictwa na najpiękniejszych pokazach lotniczych! PC-9M Hudournik to lekki, turbośmigłowy samolot szkolno-treningowy produkowany przez szwajcarską firmę Pilatus Aircraft. Jego znakomita manewrowość doskonale sprawdza się m.in. w trakcie operacji w słoweńskich górach. PC-9M Hudournik Demo Team to stały gość największych wydarzeń lotniczych w Europie. 

Bilety na Antidotum Airshow Leszno 2023 kupicie tutaj: www.tobilet.pl/antidotum-airshow-leszno-2023.html

Więcej informacji na stronie www.antidotum.lotniskoleszno.pl oraz na profilu facebookowym Antidotum Airshow Leszno.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony