Przejdź do treści
Źródło artykułu

Anakonda w powietrzu

W trwającej od 6 maja głównej części ćwiczenia Anakonda 23 aktywny udział biorą samoloty F-16 z 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Codziennie F-16 z obydwu Baz wspierają działania innych ćwiczących jednostek wojskowych, biorąc tym samym czynny udział w ćwiczeniu.

Misje CAS (ang. Close Air Support) bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, eskorta okrętów, współdziałanie z lotnictwem NATO oraz spoza sojuszu, to tylko nieliczne zadania realizowane w ramach Anakondy przez pilotów 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i podległych Baz.

Wypracowywana w ramach wielu ćwiczeń interoperacyjność, pozwala pilotom F-16 na wielonarodową współpracę w ramach szwedzkiego ćwiczenia Aurora-23, które w rejonie Morza Bałtyckiego odbywa się równolegle z Anakondą. Realizacja zadań w ramach obydwu ćwiczeń sprawia, że tempo operacyjne wykonywanych misji jest bardzo wysokie, dając możliwość sprawdzenia całego procesu planowania i wypełniania zadań, dzięki zaangażowaniu w ich realizację personelu Skrzydła i podległych jednostek.

Ćwiczenie pk. ANAKONDA 23 (AN-23) jest dziewiątą edycją największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Jest ćwiczeniem narodowym z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. ANAKONDA 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. DEFENDER 23 oraz szwedzkim AURORA 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.

Ćwiczenie ANAKONDA zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk ANAKONDA od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw, scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

kpt. Anna Issel

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony