Amerykańskie wozy strażackie dla lubelskiego lotniska
Port Lotniczy Lublin SA podpisze dziś umowę na zakup dwóch specjalistycznych wozów strażackich. Najwyższej klasy samochody dostarczy amerykańska firma Oshkosh Corporation, specjalizująca się w dostawie sprzętu obsługi naziemnej na lotniska. Koszt inwestycji to prawie 5 mln złotych.
Do Portu Lotniczego Lublin trafią dwa samochody, które spełniają najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej. Pierwszy z nich to pojazd szybkiej interwencji z napędem 4x4, który może zabrać do 6000 litrów wody. Drugi wóz, o napędzie 6x6, weźmie na pokład dwa razy więcej wody. Zgodnie ze specyfikacją, samochody będą miały trzy minuty na dotarcie do najbardziej oddalonego miejsca na lotnisku. Wóz szybszego reagowania rozpędzi się do 80 km w czasie 25 sekund, drugi zaś ma osiągnąć tę prędkość w 40 sekund.
Zakupione pojazdy nowej rodziny wozów New Global Striker będą pierwszymi egzemplarzami tego typu, które dotrą z USA na kontynent europejski. Dysponować będą m.in. opatentowanym przez firmę Oshkosh Corporation, w pełni niezależnym zawieszeniem, które zapewnia indywidualny skok każdego z kół osobno na wysokość ponad 40 centymetrów, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy w razie natrafienia na niespodziewaną przeszkodę na nawierzchni nieutwardzonej.
W ramach realizowanego zamówienia Amerykanie dostarczą pojazdy bez wyposażenia wraz z pełną dokumentacją techniczną w języku polskim i angielskim. Przeprowadzą także szkolenia operatorskie i serwisowe dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę oraz konserwację. Ponadto, firma udzieli gwarancji jakości, a w trakcie okresu gwarancyjnego będzie świadczyła pełen serwis wraz z przeprowadzaniem przeglądów okresowych .
Głównym kryterium branym pod uwagę w przetargu była cena, ale rozważano również parametry techniczne oraz warunki gwarancji i serwisu. Koszt inwestycji to prawie 5 mln złotych (dokładnie 4 925 555 zł: samochód 4x4 za 2 368 020 zł, samochód 6x6 za 2 557 535 zł). Najwyższa oferta opiewała na ponad 5,6 mln zł.
Oshkosh Corporation będzie miała 9 miesięcy na realizację dostawy.
Komentarze