Przejdź do treści
"Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920" - premierowa prezentacja znaczka pocztowego (fot. Muzeum Sił Powietrznych)
Źródło artykułu

"Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920" - premierowa prezentacja znaczka pocztowego

17 sierpnia 2023 r., w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Dęblińskie Muzeum wraz z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zapraszają na premierową prezentację znaczka Poczty Polskiej „Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920”.

Znaczek nawiązuje do burzliwych czasów wojny polsko-bolszewickiej i bohaterskich czynów 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, zwanej „Eskadrą Kościuszkowską”. Tworzyli ją w dużym stopniu amerykańscy ochotnicy, którzy z idealistycznych pobudek oraz osobistych motywacji postanowili walczyć o wolność i niepodległość Polski przeciwko totalitarnemu reżimowi komunistycznej Rosji Sowieckiej. Odwoływali się przy tym do historii Tadeusza Kościuszki, który walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych w XVIII wieku. Odznakę 7 Eskadry zaprojektował Elliot Chess.

Poczta Polska S.A. w porozumieniu z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych postanowiła uhonorować ich wysiłek na rzecz wolności Rzeczypospolitej. Warto dodać, że tradycje „Eskadry Kościuszkowskiej” kultywował między innymi słynny Dywizjon 303, a obecnie dziedziczy je 23 Baza Lotnictwa Taktycznego im ppłk pil Jana Zumbacha z Mińska Mazowieckiego.

W programie uroczystości znajdą się m.in.:

  • przemówienia Dyrektor MSP w Dęblinie Pani Moniki Żmudy, Zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Cezarego Wiśniewskiego oraz przedstawiciela Ambasady USA w Warszawie,
  • uroczysta prezentacja znaczka Poczty Polskiej „Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920” oraz okolicznościowego albumu,
  • prezentacja historii 7 Eskadry Myśliwskiej – „Eskadry Kościuszkowskiej”,
  • prelekcja „Amerykańscy piloci w obronie Lwowa 1920” – przedstawiona przez płk. Karola Budniaka,
  • występ solistów zespołu „Dywizjon” z repertuarem piosenek lotniczych.

Wydarzenie odbędzie się 17.08.2023 r. o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenie chęci przybycia za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@muzeumsp.pl do dnia 14.08.2023 r.

Serdecznie zapraszamy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony