Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz
Źródło artykułu

Akcje załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na przełomie lutego i marca

Tydzień na przełomie lutego i marca to był pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wykonywały one loty do groźnych wypadków drogowych (w tym kierowcy przygniecionemu przez quad; kierowcy ciężarówki transportującej drewno, która spadła ze skarpy), do poszkodowanych w wyniku: upadku z wysokości, groźnego wypadku zaprzęgu konnego. Niesiono też pomoc osobom poparzonym, a także kobiecie, która wpadła do studni.

W ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonały 146 loty do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika7" z Lublina – 14 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załóg "Ratownika6" z Krakowa oraz do "Ratownika10" z Sanoka, które wykonały po 10 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały też dwie załogi "Ratownika1" z Białegostoku oraz "Ratownika13" z Wrocławia – obie wykonały po 9 lotów.

Do zadań jak zawsze włączane są załogi Bombardier Learjet 75, należące do floty LPR. W ubiegłym tygodniu załogi tych samolotów wykonały pięć wylotów (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 151 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych. W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji, co rzadko się zdarza, utrzymała się na dokładnie takim samym poziomie.

Bombardier Learjet 75 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w locie - widok z przodu (fot. Filip Modrzejewski)

(fot. Filip Modrzejewski)

Warto dodać, że 1 marca br. flota Bombardierów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, składająca się z dwóch maszyn Learjet 75 Liberty, przekroczyła nalot 1000 godzin. Ten wynik osiągnięto w trakcie lotu po pacjenta z Warszawy do Szczecina.

Bombardiery są wykorzystywane przez Samolotowy Zespół Transportowy LPR, realizujący najczęściej transporty międzyszpitalne. Do służby weszły na początku 2022 roku. Obecnie te dwa statki powietrzne mają już na koncie prawie 1700 lądowań.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony