Przejdź do treści
W-3WARM z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego na lotnisku - przygotowanie do lotu (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Akcja ratownicza załogi śmigłowca W-3WARM na STENA SPIRIT

W czwartek (29 czerwca) załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego zadysponowana została do akcji poszukiwawczej na Bałtyku. Z promu STENA SPIRIT wypadły za burtę dwie osoby.

O godzinie 16.40 załoga została postawiona w stan gotowości alarmem ratowniczym „człowiek za burtą”, otrzymując informację, że z przemieszczającego się w kierunku szwedzkiego portu Karlskrona promu STENA SPIRIT wypadły za burtę dwie osoby: dziecko i osoba dorosła. Prom, który opuścił port w Gdyni o godz. 9.00 znajdował się ok. 90 mil morskich na północ od Ustki, w szwedzkiej strefie odpowiedzialności SAR. Śmigłowiec W-3WARM wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 17.00 i skierował się w stronę wskazanego rejonu.

O godzinie 17.34 załoga, znajdując się ok. 12 mil od celu nawiązała łączność z promem i śmigłowcem szwedzkiej służby SAR, koordynującym akcję ratowniczą. Po uzyskaniu informacji, że obydwie poszukiwane osoby zostały podjęte przez szwedzki śmigłowiec SAR załoga Anakondy opuściła rejon poszukiwań i rozpoczęła lot powrotny. Lądowanie na lotnisku macierzystym w Darłowie nastąpiło o godzinie18.13

Była to 763 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 18 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 403 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony