Przejdź do treści
Air Show 2023 w Radomiu pod hasłem "Niezwyciężeni w przestworzach" (fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)
Źródło artykułu

Air Show 2023 w Radomiu pod hasłem "Niezwyciężeni w przestworzach"

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023 odbędą się pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”.

W piątek 24 marca br. na lotnisku w Radomiu (42 Baza Lotnictwa Szkolnego), Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej zaprezentował informacje dot. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 organizowanych pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”.

„Za 5 miesięcy, w ostatni weekend sierpnia właśnie tu, w Radomiu odbędzie się międzynarodowy pokaz lotniczy Air Show 2023. Międzynarodowy pokaz lotniczy odbędzie się pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”. Odwołujemy się do wielkiego sukcesu polskiego pilota sprzed 90 lat. Kapitan Stanisław Skarżyński pobił rekord świata przelatując przez południowy Atlantyk z Senegalu, z Afryki, do Brazylii, do Ameryki Południowej. (...) Pamiętamy o tym wybitnym człowieku, wybitnym pilocie. Ale przede wszystkim staramy się wzmocnić polskie Siły Powietrzne. W związku z tym zaprezentowane zostaną w zasadzie wszystkie typy statków powietrznych wykorzystywanych w Siłach Powietrznych” – poinformował wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Pokazy po pięciu latach przerwy, odbędą się w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia, zaprezentują się w nich najlepsi polscy lotnicy, którzy brali udział w takich misjach jak ochrona sojuszniczego nieba w ramach Air Policing, akcje humanitarne, transporty medyczne, transporty organów do przeszczepów „Akcja Serce”, czyli misje ratujące życie, oraz wirtuozi pilotażu z zespołu akrobacyjnego „Orlik”. A zatem hasło „Niezwyciężeni w przestworzach” odnosi się nie tylko do historii bohaterskiego przelotu kapitana pil. Stanisław Skarżyńskiego w 1933 roku, ale również do dzisiejszych polskich żołnierzy i lotników służących w Siłach Zbrojnych.

Polskie lotnictwo dziś jest ważnym elementem bezpieczeństwa NATO. Nie jesteśmy jednak tylko tymi, którzy dzięki NATO mogą się czuć bezpieczni – my to bezpieczeństwo również tworzymy. Choćby poprzez udział wydzielonego komponentu Sił Powietrznych, przeznaczonego do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które od 2006 roku funkcjonuje jako Polski Kontyngent Wojskowy Orlik. Szczególnie dziś doceniamy to, że NATO prowadzi misję w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich od 2004 roku – kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do Sojuszu o ochronę ich nieba. Wówczas dowództwo NATO zdecydowało, że misja Baltic Air Policing (BAP) będzie prowadzona rotacyjnie, a decyzją Rady Północnoatlantyckiej postanowiono, że misja nad państwami bałtyckimi będzie się toczyć bezterminowo. Na Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni powietrznej państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku.

W ubiegłym roku Polacy spędzili cztery miesiące na Litwie, wykonując ponad sto misji, co oznaczało 500 godzin spędzonych w powietrzu. Mimo spokojnego początku polski dyżur Baltic Air Policing okazał się wyjątkowo intensywny. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, lotnicy otrzymali dodatkowe zadanie – patrolowanie granic państw bałtyckich, a polski dowódca kontyngentu wiodącego w czasie misji BAP, nadzorował pracę dwóch baz – w litewskich Szawlach i w Ämari w Estonii. Zadania misji Air Policing zostały podzielone na dwie kategorie. Pierwszą był dyżur bojowy, drugi dotyczył misji mających pokazać jedność, siłę i obecność Sojuszu, a także determinację i solidarność państw członkowskich NATO.

Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej o Air Show 2023 w Radomiu (fot. Agencja Mienia Wojskowego)

(fot. Agencja Mienia Wojskowego)

W pokazach zobaczymy m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, Saab JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, Rafale Solo Display z Francji oraz F-16 z Danii. Dynamiczny pokaz możliwości samolotu F-16 zaprezentuje Hellenic F-16 Demo Team z Grecji.

W powietrzu zaprezentuje się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II. W dynamicznej wiązance zobaczymy litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Nie zabraknie również śmigłowców, jak Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy.

Zaproszenia wysłano do przedstawicieli 34 krajów. Poza wymienionymi, potwierdzonymi uczestnikami pokazów, swoją obecność zadeklarowali także Niemcy, Brytyjczycy, Włosi przedstawiciele Emiratów Arabskich i Holandii.

Gratką dla fanów lotnictwa będzie powietrzny tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois. Jest również duża szansa na obecność na radomskim lotnisku samolotu wczesnego ostrzegania AWACS.

W pokazach udział wezmą również statki powietrzne pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Atrakcja dla widzów będzie najnowszy nabytek Sił Powietrznych samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą.

Na niebie zobaczymy Zespół Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. To również samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 i Mi-24, czy też transportowców C-130 i C-295M.

W tym roku zaplanowano też coś, czego jeszcze na pokazach w Radomiu jeszcze nie było. To sobotni pokaz kunsztu pilotażu po zmierzchu. Główną atrakcją będą wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.

Impreza, która odbędzie się 26 i 27 sierpnia, zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Organizatorzy liczą również na obecność sojuszników z NATO m.in. wojsk lądowych USA stacjonujących w Polsce. Na wystawie statycznej zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony. Z bliska będzie można obserwować nowoczesną technikę wojskową oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy, zazwyczaj niedostępne dla szerokiej publiczności. Do udziału zaproszono także przedstawicieli producentów sprzętu polskiego przemysłu obronnego.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze to bardzo duże przedsięwzięcie. Zabezpieczenie tak wielkich pokazów jak AIR SHOW Radom 2023 wiąże się z dużym wyzwaniem logistycznym, dotyczy bowiem koordynacji przedsięwzięć związanych z przyjęciem i zabezpieczaniem personelu, statków powietrznych oraz techniki lądowej. Ponadto, wymaga znacznego wysiłku związanego z zapewnieniem właściwych warunków socjalno-bytowych, zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz transportem ekip. Pokazy lotnicze to duże wyzwanie logistyczne, a nadrzędną kwestią będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom i widzom pokazów.

(film: Ministerstwo Obrony Narodowej)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony