Przejdź do treści
Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych SG na lotnisku w Katowicach (fot. Śląski OSG)
Źródło artykułu

Agresywny pasażer i kolejne sztuki amunicji ujawnione na lotnisku

Pomimo informacji o tym czego nie można wnieść na pokład samolotu funkcjonariusze Straży Granicznęj wciąż znajdują w bagażach ostrą amunicję. Pasażerowie nie wyciągają też wniosków z informacji o ukaraniu mandatami agresywnych podróżnych na pokładach samolotów.

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach pomogli niesfornemu pasażerowi opuścić pokład samolotu.

Służba dyżurna w Placówce Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach otrzymała informację o podróżnym, który zakłócał porządek na pokładzie samolotu lecącego do Izraela. Podczas kołowania samolotu na pasie, mężczyzna – obywatel Izraela zachowywał się obraźliwie i agresywnie w stosunku do podróżnych oraz personelu. Mężczyzna ignorował również polecenia wydawane przez załogę statku powietrznego. Po przybyciu na pokład samolotu funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych pasażer zachowywał się spokojnie. Samodzielnie opuścił pokład samolotu i w asyście mundurowych został przeprowadzony do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej.

Izraelczyk za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w wysokości 450zł.

(fot. Karpacki OSG)

(fot. Karpacki OSG)

Z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Krakowie-Balicach tylko od początku października, w ramach prowadzonego nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa otrzymali od pracowników Służby Ochrony Lotniska, realizujących swoje zadania w punktach kontroli bezpieczeństwa pasażerów i ich bagażu informacje o znalezieniu 3 sztuk ostrej amunicji.

Przedmioty ujawniono w bagażach podręcznych obywateli Polski podróżujących do Warszawy, Rzymu oraz Frankfurtu. W chwili kontroli żaden z trzech mężczyzn nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego posiadania amunicji czy broni.  Zakwestionowane naboje odnaleziono w plecaku zabieranym na strzelnicę oraz torbach wożonych na polowania (dwóch myśliwych). Ich  właściciele tłumaczyli, że ujawnione przedmioty przypadkowo znalazły się w bagażach, a oni znają przepisy zakazujące wnoszenia amunicji na pokłady samolotów.

Powyższe czyny wyczerpują znamiona art. 263 § 2 Kodeksu karnego – tj. nielegalne posiadanie broni lub amunicji. Dalsze czynności prowadzić będą funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Śledczej. Zatrzymana amunicja zostanie przekazana do Laboratorium KWP w Krakowie, a materiały sprawy do Prokuratury Rejonowej w Krakowie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony