Przejdź do treści
Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla szybowników z niepełnosprawnościami (fot. Arkadiusz Bulanda)
Źródło artykułu

Aeroprojekt dla osób z niepełnosprawnościami

W połowie września Aeroklub Stalowowolski we współpracy z Fundacją im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizował w Bezmiechowej kolejny etap projektu „Rozwiń Skrzydła”. Jest to pierwszy w Polsce aeroprojekt dla osób z niepełnosprawnościami, w którym uczestnicy uczą się samodzielnego pilotażu paralotnią lub szybowcem.

Przy udziale Akademickiego Ośrodka Szybowcowego, na lądowisku Politechniki Rzeszowskiej grupa pilotów z niepełnosprawnościami wykonała w ramach szkolenia kilkadziesiąt lotów, które poprzedzone były przygotowaniem naziemnym.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne

Z zajęć teoretycznych piloci mogli uzyskać wiedzę na temat takich zagadnień, jak: start szybowca za wyciągarką w górach, lądowanie pod stok, postępowanie w sytuacjach szczególnych i awaryjnych na lądowisku Bezmiechowa, start grawitacyjny, zasady wykonywania lotów żaglowych, specyficzne warunki klimatyczne i terenowe Bieszczadów oraz pogórza.

W szkoleniu praktycznym chodziło głównie o zestawienie latania nizinnego i górskiego, ponieważ są to dwie różne szkoły latania. Uczestnicy projektu to osoby już wyszkolone, lecz z doświadczeniem wyłącznie nizinnym. Pierwsze loty w górach były dla nich przede wszystkim nowym doświadczeniem, z którym musieli się zmierzyć, i trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym bardzo dobrze.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla szybowników z niepełnosprawnościami (fot. Arkadiusz Bulanda)2

(fot. Arkadiusz Bulanda)

Mamy nadzieję, że loty, które u nas wykonali, będą dla nich podniesieniem swoich własnych kwalifikacji pilotażowych oraz rozszerzeniem lotniczych horyzontów, a to z pewnością będzie miało wpływ na bezpieczeństwo ich latania – mówią pracownicy Akademickiego Ośrodka Szybowcowego.

Na koniec warto dodać, że to pierwszy raz kiedy odwiedzili nas szybownicy z niepełnosprawnościami, z paralotniarzami z niepełnosprawnościami spotykamy się w Bezmiechowej już niemal cyklicznie co roku – dodają.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla szybowników z niepełnosprawnościami (fot. Arkadiusz Bulanda)3

(fot. Arkadiusz Bulanda)

Fundacja im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ oraz Aeroklub Stalowowolski robią przysłowiowy „kawał dobrej roboty”. Cieszymy się, że jako Akademicki Ośrodek Szybowcowy możemy być częścią tej wspaniałej inicjatywy.

Więcej zdjęć na stronie Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Opracował: Arkadiusz Bulanda

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony