Przejdź do treści
Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
Źródło artykułu

Aeroklub Polski: Kosakowo to nie port General Aviation

Po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej lotniska Gdynia-Kosakowo, swoje stanowisko w sprawie zasadności budowy kolejnych lotnisk regionalnych w Polsce postanowił zabrać Aeroklub Polski. Jego przedstawiciele podkreślają, że o ile zgadzają się z argumentami KE dotyczącymi Kosakowa, które leży zbyt blisko działającego już portu w Gdańsku, o tyle w Polsce wciąż warto inwestować w lotniska obsługujące ruch General Aviation.

"Faktycznie przepustowość dużych portów lotniczych w Polsce została ostatnimi czasy zwiększona do optymalnego poziomu, a w niektórych przypadkach wręcz występuje nadpodaż usług przewozowych w stosunku do liczby zainteresowanych pasażerów. Fakty te powodują, iż część dużych portów lotniczych przynosi znaczące straty finansowe. Wobec takich uwarunkowań rynkowych, zasadne są słowa Komisarza UE ds. budżetu Pana Janusza Lewandowskiego, który ocenił ambicje do zakładania nowych portów lotniczych jako nadmierne i nieuzasadnione ekonomicznie. Przykładem tutaj posłużył właśnie budowany port lotniczy Gdynia-Kossakowo w bliskiej odległości portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo” - komentują przedstawiciele Aeroklubu Polskiego, którzy w następnych akapitach wyjaśniają, że zasady „nadmiernych ambicji samorządowców” nie można swobodnie przenosić na grunt innych inwestycji lotniskowych, które podejmowane są w naszym kraju. Do takich należą m.in. niedoinwestowane małe lotniska regionalne obsługujące ruch General Aviation.

„W Polsce istnieją już małe lotniska użytku wyłącznego, ze skromną infrastrukturą, na których odbywają się głównie loty szkoleniowe i sportowe. Takie lotniska po ich upublicznieniu i poniesieniu drobnych nakładów będą w przyszłości sieć lotnisk lokalnych, która umożliwi otwarcie się na świat” - piszą przedstawiciele Aeroklubu podkreślając jednocześnie, że chodzi tu o zupełnie konieczne nakłady, jak budowa lub modernizacja istniejącej utwardzonej drogi startowej (o długości od 800 do 1200 m), jej oświetlenie i budowę stacji paliw. (…)

Powyżej opublikowaliśmy fragment tekstu, artykuł w całości przeczytasz na portalu rynekinfrastruktury.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony