Przejdź do treści
64. Konferencja Bezpieczeństwa Lotów (fot. Władza Lotnictwa Wojskowego)
Źródło artykułu

64. Konferencja Bezpieczeństwa Lotów

Dnia 9 marca 2023 r. odbyła się w formie wideokonferencji 64. Konferencja Bezpieczeństwa Lotów lotnictwa Sił Zbrojnych RP na temat: "Nowy sprzęt to nowe wyzwania i zagrożenia szkoleniowe i kadrowe, którym trzeba sprostać".

Konferencję prowadził Szef Władzy Lotnictwa Wojskowego gen. bryg. pil. Robert Cierniak oraz oficerowie z Władzy Lotnictwa Wojskowego, a uczestniczyli w niej przedstawiciele instytucji i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w działalność lotniczą i mających wpływ na bezpieczeństwo lotów lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

Konferencję otworzył oraz przywitał jej uczestników I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Piotr Błazeusz.

Konferencja została podzielona na dwa panele: panel prezentacji przedstawicieli WLW (KBWL LP), Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie, Lotniczej Akademii Wojskowej, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie SZ RP oraz panel dyskusyjny.

Tematyka wystąpień wraz z prezentacjami obejmowała takie zagadnienia jak: stan bezpieczeństwa lotów w lotnictwie Sił Zbrojnych RP w 2022 roku, wybrane zdarzenia lotnicze zaistniałe w lotnictwie Sił Zbrojnych RP badane przez KBWL LP, kluczowe zagrożenia bezpieczeństwa lotów w lotnictwie SZ RP, informację o stopniu realizacji zaleceń profilaktycznych przesłanych przez KBWL LP w 2022 r. z badanych i zbadanych zdarzeń lotniczych, informację o kosztach poniesionych na badanie przyczyn zdarzeń lotniczych i niesprawności techniki lotniczej, analizę wyników prowadzonych audytów w obszarze zarządzania systemem bezpieczeństwa lotów w 2022 roku, nowe wyzwania oraz zagrożenia szkoleniowe i kadrowe, którym trzeba sprostać w aspekcie wprowadzania do eksploatacji w 12. BBSP (Bayraktar TB2) i ACSL LAW nowych typów statków powietrznych, rekonwalescencja personelu latającego po przejściu zakażenia wirusem SARS-Cov-2 i uzyskiwanie zdolności do realizacji zadań lotniczych oraz wpływ wysokiego tempa działań operacyjnych na zmęczenie personelu lotniczego, a także Program Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP.

64. Konferencję  Bezpieczeństwa Lotów, w imieniu I Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Piotra Błazeusza oraz swoim podsumował gen. bryg. pil. Robert Cierniak, dziękując wszystkim za uczestnictwo. Podkreślając fakt, że aktualnie w Polsce utrzymujemy jedne z najlepszych w Europie (kraje NATO) wskaźniki bezpieczeństwa lotów zaapelował o zapewnienie możliwie najwyższego poziomu zdolności operacyjnych i bezpieczeństwa w lotnictwie wojskowym poprzez pozyskiwanie i analizę danych pozwalających na identyfikację zagrożeń, szacowanie ryzyka i możliwość zarządzania nim w celu ograniczania wypadków i incydentów lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony