3 medale dla SKN WSOSP na XI AMP na Celność Lądowania

Reprezentacja Szybowcowego Koła Naukowego WSOSP (fot. WSOSP)

W dniach 9-11.06.2017 r. w Przylepie, na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej odbyła się XI edycja Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania organizowanych przez Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej. Do rywalizacji stanęły zespoły skrzydlatych studentów z uczelni w Chełmie, Warszawy, Wrocławia i Dęblina.

Na liście zawodników widniało 23 zawodników, z czego szóstkę stanowiła reprezentacja Szybowcowego Koła Naukowego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dębliński zespół składał się z podchorążych: Łukasza Sokołowskiego, Małgorzaty Krzyżanek, Macieja Grzywy, Jędrzeja Kmaka oraz studentów cywilnych Zofii Garwackiej oraz Damiana Chodurskiego. Drużynie tej towarzyszył wieloletni członek Koła, doświadczony i utytułowany zawodnik zawodów na celność lądowania Aleksander Banaś, wspierając drużynę mocnym dopingiem oraz cennymi radami.

Zgodnie z panującą tradycją, rozpoczęcie zawodów odbyło się we Wrocławiu, na statku, który do późnych godzin dryfował po Odrze dając zawodnikom możliwość doskonałej integracji. Miło spędzony czas pomógł zbudować doskonałą atmosferę między zespołami, a lotnicze rozmowy i wymiana doświadczeń stanowiły tylko przedsmak następnego dnia.

W sobotę o 6:30 rano zawodnicy wyruszyli na lotnisko w Przylepie, gdzie po krótkich czynnościach organizacyjnych instruktorzy oraz organizatorzy zwięźle przedstawili im zasady wykonywania lotów w ciągu dnia, warunki bezpieczeństwa oraz reguły zawodów.

Zawody trwały przez dwa dni, w 3 rundach, w systemie pucharowym, w którym na poszczególnym etapie każdy zawodnik zaczyna z czystym kontem (wyniki zerują się), dlatego trzeba wykonywać lądowania z niezwykłą precyzją w każdej rundzie, aby przejść do finału. W każdej kolejnej serii był coraz to wyższy poziom, a o awansie do kolejnych decydowało czasem naprawdę niewiele. W pierwszym dniu wszyscy zawodnicy wykonali po dwa loty. W tegorocznej edycji zrezygnowano z jednej rundy (po pierwszej serii zostawało 8 zawodników), co wymusiło pełną koncentrację od pierwszych lotów. W niedzielę do półfinału przystąpiło 8 zawodników, z których pozostała najlepsza czwórka. W finale każdy miał dwie szanse, a o wyniku decydowała średnia z lądowań.

Na podium klasyfikacji indywidualnej uplasowali się następująco:
I miejsce – Łukasz Sokołowski (WSOSP)
II miejsce – Krystian Chojnacki (AKL Wrocław)
III miejsce – Małgorzata Krzyżanek (WSOSP)

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła już po raz szósty drużyna SKN WSOSP, tuż za nią AKL Wrocław, a na najniższym stopniu podium, reprezentacja Politechniki Warszawskiej.

Gratulujemy udanych wyników pilotom oraz dziękujemy organizatorom za niezapomniane chwile oraz organizacje. Dzięki wam po raz kolejny piloci spędzili świetny weekend w lotniczym gronie, wymieniając doświadczenia, łapiąc nowe kontakty i przede wszystkim dobrze się bawiąc. Liczymy na równie udane zawody za rok!

Źródło: WSOSP Dęblin
comments powered by Disqus