3. Małopolski Festiwal Balonowy – "Odlotowa Małopolska" już jutro
Już jutro piloci balonowi rozpoczną rywalizację podczas 3. Małopolskiego Festiwalu Balonowego – "Odlotowa Małopolska". W trakcie festiwalu, w dniach 22-24 marca 2024 roku, zaplanowane są 4 loty. W czasie Festiwalu zostaną rozegrane balonowe konkurencje sportowe.
Większość takich konkurencji wymaga przede wszystkim precyzyjnego dotarcia do wyznaczonego celu. Do przeprowadzenia konkurencji sportowych potrzebna jest oczywiście “lotna” pogoda, ale jeszcze lepiej gdy wiatr (jak mawiają piloci) jest manewrowy. Czyli wiatr na różnych wysokościach wieje w różnych kierunkach. Już wiatr jaki zmienia kierunek o kilka, czy kilkanaście stopni w zależności od wysokości daje możliwość manewrowania torem lotu, ale bywają i takie warunki gdzie na różnych wysokościach wiatr wieje nawet w kierunkach przeciwnych. Na osiągnięcie dobrego wyniku wpływ ma również nie tylko umiejętność dobrego manewrowania ale również odpowiedniego zaplanowania lotu i obrania dobrej taktyki.
O tym jakie konkurencje zostaną rozegrane decyduje dyrektor sportowy po ocenie warunków. Piloci poznają zadania do wykonania na odprawie czyli najczęściej około godzinę przed startem.
Na poniższych obrazkach zaprezentowali kilka najczęściej wybieranych konkurencji balonowych. W jednym locie może zostać rozegrana jedna lub więcej konkurencji. Precyzja pilotów, a tym samym ilość zdobytych punktów może być oceniana na kilka sposobów. Tradycyjnym i lubianym przez kibiców jest nadlatywanie balonów na cel (rozłożony krzyż o wymiarach 10 x 10 m) i rzucenie “markera” czyli woreczka z piaskiem i dowiązaną wstążką. Czyj marker spadnie najbliżej środka krzyża ten wygrywa daną konkurencję i dostaje maksymalną ilość punktów. Pozostali otrzymują proporcjonalnie mniej punktów od zwycięzcy. Przy korzystnych warunkach najlepsi piloci rywalizują między sobą o odległości liczone w centymetrach.
W obecnych czasach gdzie nawigacja GPS jest czymś powszechnym mogą być również rozgrywane konkurencje wirtualne. Na odprawie przed startem dyrektor sportowy może np. wyznaczyć punkty przez jakie balon ma przelecieć ale w przeciwieństwie do tradycyjnie rozłożonego krzyża na ziemi taki “wirtualny” punkt może znajdować się np. 200 metrów nad ziemią. Wyniki są widoczne po odczytaniu tzw. logerów czyli urządzeń zapisujących trasę lotu. Konkurencje takie bywają ciekawe dla pilotów jednak widzowie patrząc z ziemi nie mogą dokładnie śledzić rywalizacji bo taki wirtualny punkt nie jest oczywiście widoczny. Na zawodach oba typy konkurencji mogą być łączone, a więc jeden z punktów może być tradycyjny (krzyż), a pozostałe wirtualne.
Organizatorzy opublikowali harmonogram 3. Małopolskiego Festiwalu Balonów - „Odlotowa Małopolska”. Organizatorzy przypominają, że do startu balonów niezbędna jest bardzo dobra pogoda. Więcej o wymaganych warunkach pogodowych można przeczytać TUTAJ.
Poniższy harmonogram może ulec zmianie ze względu na warunki. Na stronie Małopolski Festiwal Balonów "Odlotowa Małopolska" będą pojawiać się komunikaty dotyczące ewentualnych zmian w harmonogramie.
– Odwołanie lub zmiana godzin startu może nastąpić nawet tuż przed planowaną godziną startu i należy mieć to na uwadze. Taka jest specyfika tego sportu, a tym samym naszego wydarzenia – zwracają uwagę organizatorzy. – Wszyscy trzymajmy kciuki za pogodę! – dodają.
22 marca, (piątek)
– start balonów Lotnisko Nowy Targ, godz. 15.30-16.00
23 marca, (sobota)
– start balonów Kasina Wielka*, godz. 7.30-8.00
– start balonów Lotnisko Nowy Targ, 15.00-16.00
24 marca, (niedziela)
– start balonów Lotnisko Nowy Targ, godz. 12.30-13.00
– oficjalne zakończenie festiwalu Lotnisko Nowy Targ, godz. 14.30
*lokalizacja startu w Kasinie Wielkiej jest uzależniona od kierunku wiatru. Dokładne miejsce startu zostanie podane rano przed startem.
Organizatorzy informują, że w czasie startów i przelotów balonów ze względów bezpieczeństwa obowiązuje całkowity zakaz lotów dronami. Wyjątek stanowią drony organizatora. Nie zastosowanie się do zakazu, może skutkować odpowiedzialnością zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa lotniczego.
Komentarze